Ako svojpomocne postaviť záhradné jazierko? Postup krok za krokom.
Vodná plocha v záhrade je miesto, ktoré dokonale doladí vaše okolie a spríjemní pobyt na čerstvom vzduchu. Záhradné jazierko je skvelým riešením, ako si dotvoriť vašu záhradu. Vybudovanie si vyžaduje niekoľko základných krokov, ktoré vám priblížime v článku. Rozmery jazierok sú rôzne a vybudovať si ho viete nie len vo veľkej, ale aj v menšej záhrade.
Výstavba záhradného jazierka
Dôkladne si premyslite umiestnenie a veľkosť záhradného jazierka predtým, než začnete s jeho výstavbou. Ak v jazierku plánujete chovať ryby, vhodnejšie bude, ak si vyberiete svetlé a teplé miesto.
Čo budete potrebovať?
- Miesto v záhrade
- Rýľ, lopatu, fúrik alebo bager (Podľa veľkosti)
- Dosku a vodováhu
- Piesok alebo geotextília
- Fólia
- Hadica
- Kamene
Postup výstavby v niekoľkých krokoch
1. Krok - príprava a vykopanie jazierka
Vyhradené miesto si vyznačte špagátom, lanom alebo hadicou. Ak vám tvar a miesto vyhovuje, môžete sa pustiť do výkopových prác. Dôležité je, aby jazierko bolo v rovine. Čo zistíte tak, že cez vykopaný otvor položíte dosku s vodováhou. Jazierko by nemalo mať strmé steny, ideálne sú šikminy alebo kaskády, do ktorých sa vám následne budú aj jednoduchšie vysádzať rastliny. Ak v jazierku plánujete chovať ryby je lepšie umiestniť ho na teplé a slnečné miesto. Hĺbka jazierka by mala byť aspoň od 60-90 cm. Záleží či v ňom chcete len pestovať rastliny alebo aj chovať ryby. Hĺbky umožňujú rybám prejsť do hybernácie a chránia ich pred zamrznutím v hlbších oblastiach jazierka, kde voda zostáva teplejšia. V zime je tiež dôležité udržiavať otvor v ľade pre výmenu kyslíka.
2. Krok - úprava terénu a vodotesná vrstva
Z vykopaného otvoru odstráňte všetky ostré kamene, aby nám náhodou neprepichli fóliu. Na celú plochu vysteľte geotextíliu alebo 5 cm hrubú vrstvu piesku. Je vhodnejší, pretože je sterilný, tým pádom neobsahuje žiadne mikróby. Určite nepoužite noviny alebo kartón, pretože sa rozmočia a zhnijú.
Teraz môžete rozložiť fóliu, najprv začnite od stredu a smerujte k okrajom. Pracujte opatrne, aby ste fóliu nepoškodili. Ak je fólia umiestnená, zvyšným pieskom vysteľte dno jazierka alebo ho naplňte vodou, aby sa vyrovnala. Po okraji záhradného jazierka vykopte priekopu, do ktorej sa po rozložení umiestni previsnutá časť fólie. Opatrne ju umiestnite do priekopy a zvážte veľkými kameňmi. Ak vám ostala presahovať fólia, neodstraňujte jej nadbytočnú časť, kým vám jazierko neusadne.
3. Krok - napustenie vody a filtrácia
Teraz môžete jazierko naplniť vodou. Môžete zužitkovať zachytenú dažďovú vodu alebo jazierko naplňte z kohútika hadicou. Aby sa vám piesok nerozptýlil, položte hadicu na okraj jazera, aby voda pomaly stekala. Ak jazierko naplníte vodou z vodovodu, nechajte ho niekoľko dní odstáť.
Pre udržanie kvality vody, zdravie rastlín a rýb je dôležitá filtrácia. Existujú rôzne druhy filtrov, napríklad biologické, mechanické a UV filtre, ktoré môžu byť použité v závislosti od veľkosti jazierka a množstva vody, ktoré pretekajú jazierkom.
4. Krok - výsadba rastlín a čistenie
Rastliny, ktoré budete umiestňovať do jazierka vyberajte starostlivo. Ideálne je ich vysadiť po 1-2 týždňoch od napustenia vody, keď sa chlór a fluorid z vody odparia.
Všeobecne sa odporúča kontrolovať kvalitu vody pravidelne a čistiť filter podľa potreby, najmenej raz za mesiac počas leta. Jazierko nebude potrebovať častú starostlivosť ak si zvolíte správne rastliny a jazierko je udržiavané v relatívne vyváženom ekologickom stave. Dávajte si však pozor na nahromadenie odumretej organickej hmoty, aby vám nespôsobovali zápach.
Inšpirácie pre záhradné jazierka
Okolo okrajov umiestnite rôzne kamene alebo polená či zaujímavé pne stromov, aby ste vytvorili príjemné prostredie. Dotvárať priestor viete rôznymi rastlinami, nezabudnite však vyberať také, ktorým sa darí pri vode, ako napríklad, irises, prvosienka alebo bergenia srdcolistá. Aby ste mali jednoduchý prístup vybudujete si k jazierku cestičku z dlaždíc. Večer krásne vynikne, keď v jeho okolí osadíte záhradné osvetlenie.
Starostlivosť o jazierko môže byť zábavná a prínosná, avšak vyžaduje si určitú pozornosť. Dbajte hlavne na pravidelné čistenie, a udržujte vhodné prostredie pre rastliny a ryby. Ak sa jazierku budete pravidelne venovať budete sa tešiť z krásnej a zdravej vodnej plochy na vašej záhrade, ktorá obohatí celý priestor a učaruje nie len vám, ale aj vašej návšteve.
Inšpirovať sa môžete aj nasledujúcimi fotografiami: