Návody

Živý plot: Jednoduchý spôsob, ako mať v záhrade viac zelene

Čas strávený v prírode človeka naplní energiou, pohodou a dobrým pocitom. Určite by ste si chceli navodiť príjemnú atmosféru prírody aj bez toho, aby ste museli ísť ďaleko od svojej záhrady. Dá sa to veľmi jednoducho, stačí si vysadiť živý plot a vaša záhrada bude obohatená zeleňou. V článku vám poradíme, aké okrasné dreviny použiť na živý plot a ako si ho vysadiť. 

Aké dreviny použiť na živý plot? 

Existuje mnoho drevín, ktoré sú vhodné na vypestovanie živého plotu. Niektoré sú zelené po celý rok, iné sú opadavé. Vybrať si môžete z ihličnatých alebo listnatých okrasných drevín a existujú sú aj odrody, ktoré sa vám nádherne sfarbia napríklad do červena. 

Okrasné dreviny 

  1. Vtáčí zob – je to poloopadavý krík, ktorý má lesklé, tmavozelené listy. Jeho kvety sú biele a kvitnutie v lete tento krík oživí. Tmavomodré bobule tvoria jeho plody a sú potravou hlavne pre vtáctvo. Tejto drevine sa darí na slnečnom a polotienistom mieste. Voči suchu a chladu je pomerne odolná.  
  2. Krušpán – stálozelený ker, ktorému sa u nás dobre darí. Jeho listy sú kožovité a lesklé, väčšinou tmavozelenej farby. Krušpán je obľúbený ako okrasná drevina vďaka svojmu hustému a dobre tvarovateľnému rastu. Vytvoriť si môžete rôzne guľové a iné zaujímavé ozdobné tvary
  3. Červienka – patrí tiež k neopadavým drevinám. Známa je vďaka svojim lákavým, do červena sfarbeným výhonkom. Jej listy sú lesklé a môžu byť v rôznych odtieňoch zelenej a červenej. Kvety červienky sú malé, ružové alebo biele a menia sa na oranžové, červené alebo tmavkasté plody. Tieto kry sú odolné a ľahko sa pestujú. Majú radi slnko alebo polotieň a ľahko priepustnú pôdu.
  4. Cyprus – je rýchlorastúci živý plot z ihličnatej dreviny, ktorý je celoročne zelený. Má štíhly, špicatý tvar a dobre sa tvaruje. Nádherne vynikne, keď je vysadený v odstupoch, ale aj na husto ako živý plot. Darí sa mu v dobre odvodnenej pôde.
  5. Tuja – je asi neznámejšia okrasná drevina v našich končinách. Vzhľadom na svoje vlastnosti sa stala jednou z najobľúbenejších rastlín v záhradách a krajinnom dizajne. Dokáže poskytnúť nielen dekoratívnu hodnotu, ale aj funkčné vlastnosti, ako sú ochrana pred vetrom a zvukom.

 Vtačí zob, krušpán, červienka, cyprus, tuja 

Ako vysadiť živý plot? 

V niekoľkých bodoch vám opíšeme, ako vysádzať okrasné dreviny: 

  • Pripravte si pôdu aspoň 30 cm na oboch stranách priestoru, kde budete živý plot vysádzať, si odstráňte všetku burinu. Fúrik alebo záhradný vozík vám skvele poslúžia.
  • Vykopte si jarok potom vidlami poprepichujte pôdu aj po stenách jarku, aby sa korene mohli usadiť. Priekopa by mala byť približne dvakrát tak široká ako koreňový systém drevín. 
  • Obohaťte pôdu o živiny – hnojenie prispôsobujte ročnému obdobiu a samozrejme typu okrasných kríkov, ktoré ste si zvolili na výsadbu živého plotu. Môžete použiť granulové alebo tekuté hnojivo, dôležité je však držať sa návodu a pôdu neprehnojiť.
  • Zalievajte – predtým, ako ozdobné kríky zasadíte, zavlažte ich. Záhradná hadica, vám pomôže vodu dopraviť kamkoľvek na vašom dvore. Taktiež predprípravný jarok naplňte vodou a nechajte vstrebať (voda je tajomstvom úspechu). Holé korene je dobré pred výsadbou nechať stáť vo vedre s vodou aspoň hodinu. 
  • Dodržujte odstup – pri výsadbe dbajte na to, aby dreviny mali od seba dostatočný a rovnomerný odstup. Tiež je dôležité vysádzať kríky v rovnakej hĺbke.
  • Spevnite pôdu – vykopanú zeminu zhrňte naspať a udupaním odstráňte vzduchové bubliny. Uchránite tak okrasné kríky pred prípadným mrazom. 
  • Opäť zalievajte – každú jednu okrasnú drevinu zalejte približne 10-15 litrami vody. Ak sú dreviny vyššie ako 1 meter, doprajte im ešte viac vody.
  • Zakryte pôdu – môžete použiť napr. mulčovaciu kôru ako ochranu pred burinou. Napomôžete aj k zníženiu straty vody z pôdy.  

Váš nový živý plot bude takto dobre zavlažovaný, kým si celkovo nevytvorí koreňový systém.  Snažte sa udržiavať priestor okolo živého plotu bez trávy a buriny aspoň 2 roky. Určite sa vám odvďačí.

Sadenie živého plota

Ako na pestovanie zeleniny v skleníku krok za krokom

Čerstvá paradajka, paprika alebo iná plodina z vašej záhrady už nemusí byť ničím výnimočným ani počas chladnejších mesiacov. Vďaka skleníku môžete sadiť plodiny takmer po celý rok. Jeho decentná konštrukcia umožňuje regulovať teplotu a vlhkosť vzduchu. Je odolná voči rôznym poveternostným podmienkam, čo je pre rastliny veľmi dôležité. V článku vám poskytneme niekoľko užitočných rád, ako pestovať v skleníku a ktoré postupy je potrebné dodržať, aby ste na konci vegetačného obdobia boli spokojní s vašou úrodou. 

Príprava skleníka 

Pred začatím pestovania je potrebné, aby ste si dôkladne pripravili pôdu. Pôda by mala byť dobre odvodnená a bohatá na živiny. Ak budete rastliny pestovať v kvetináčoch alebo v záhradných boxoch, bude pre vás ľahšie regulovať vlhkosť a teplotu. Dôležité je mať na pamäti, že v skleníku môže byť veľmi horúco, preto je potrebné udržiavať teplotu tak, aby sa rastliny neprehrievali. Nezabudnite tiež skleník dostatočne vetrať. 

Rastliny by sa mali pravidelne kontrolovať a hnojiť, inak hrozí nedostatok živín a vody. V prípade, že by sa vyskytli nejaké problémy, ako napríklad choroby alebo škodcovia, je nutné rýchlo zasiahnuť. Takto sa vyhnete neželanej strate vzácnej úrody.

 Vysádzanie zeleniny 

Zásady pestovania v skleníku  

Vhodné miesto  

V prípade, že ste sa rozhodli zabezpečiť si záhradný skleník alebo záhradný fóliovník, v prvom rade je potrebné zvoliť vhodné miesto na vašom pozemku. Skleník by mal byť umiestnený tam, kde je dostatok slnka a kde nie je veľmi veterno. Nezabúdajte na dobrú izoláciu, aby sa udržiavala vysoká teplota.  

Dobrá termoregulácia 

Dobrým vetracím systémom by sa mala dať teplota regulovať, aby bola vhodná pre konkrétne plodiny. Takto si viete zabezpečiť optimálnu mikroklímu pre rastliny a zlepšiť si celkovú kvalitu úrody. 

Hnojenie 

Rastliny je dôležité pravidelne kontrolovať, zavlažovať a hnojiť, pričom nezabudnite skontrolovať príslušný návod od hnojiva, aby bol jeho pomer správny a neuškodili ste tak plodinám. Nástrahou pre každého pestovateľa sú škodcovia a rôzne rastlinné choroby, proti ktorým sa viete brániť pravidelnou kontrolou, ošetrením a včasným odstránením.  

Vhodné plodiny 

Pri pestovaní zeleniny v skleníku by sa mali plodiny vyberať tak, aby sa dobre prispôsobili jeho podmienkam. A keďže je možné pestovať rastliny takmer po celý rok, treba premýšľať o tom, aké plodiny budete pestovať v jednotlivých obdobiach.  

 Zelenina v skleníku 

Výhody pestovania v skleníku 

  • Pestovanie celoročne – veľkou výhodou pri pestovaní v skleníku je hlavne to, že ho môžete využívať takmer celoročne, čo znamená, že môžete mať prístup k čerstvým plodinám skoro po celý rok. Skleník chráni rastliny pred nepriaznivým počasím, ako sú napríklad silné dažde, mrazy alebo veľké teplotné rozdiely. To, že si viete kontrolovať klímu, čiže teplotu, vlhkosť a svetlo, vám umožňuje pestovať aj také plodiny, ktoré by inak nemohli prežiť v našom klimatickom pásme.
  • Väčšia úroda – keďže pri pestovaní zeleniny v skleníku viete kontrolovať klimatické podmienky, môže vám to priniesť väčšiu úrodu, v porovnaní s pestovaním na otvorenom poli. Taktiež vám takéto pestovanie umožňuje lepšiu kontrolu nad škodcami a chorobami. Vaše plodiny tak budú neustále v bezpečí.
  • Flexibilita – skleníky môžu veľmi efektívne využívať priestor, čo umožňuje pestovať plodiny aj keď máte málo miesta. A ak nechcete pestovať plodiny tradične v pôde, môžete používať rôzne metódy pestovania, ako napríklad hydropónne pestovanie, ktoré umožňuje využívať vodu a živiny efektívnejšie. 

Hydropónne pestovanie

Nevýhody pestovania v skleníku 

  • Vstupná investícia – skleník si vyžaduje vstupné náklady na vybudovanie a údržbu. Aby ste si mohli postaviť vhodný skleník na vašej záhrade, bude pre vás potrebné zakúpiť si konštrukciu. A následne ju osadiť na vami zvolené miesto.
  • Energetické náklady – aj keď je teplota v chladnejších mesiacoch vyššia v skleníku ako vonku, stále je potrebné udržiavať a regulovať optimálnu teplotu a vlhkosť. Táto termoregulácia môže byť niekedy nákladná. 

Skleník alebo fóliovník? 

Ak sa neviete rozhodnúť či si na záhrade postavíte skleník alebo fóliovník, poďte sa s nami pozrieť na ich porovnanie. 

Skleníky  

Skleníky sú často viac robustné a trvanlivejšie ako fóliovníky a môžu byť vhodné na dlhodobé a intenzívne pestovanie. Často poskytujú lepšiu termoreguláciu a ochranu pred vetrom a dažďom. K dispozícii máte na výber polykarbonátové alebo hliníkové skleníky. 

Fóliovníky  

Fóliovníky sú zväčša menej nákladné a jednoduchšie na výstavbu a údržbu ako skleníky. Poskytujú lepšiu kontrolu nad klímou a vlhkosťou, čo môže byť výhodné pre určité druhy rastlín. 

Zvážte preto svoje konkrétne potreby a požiadavky, ako napríklad typ rastlín, ktoré chcete pestovať, veľkosť plochy, ktorú máte k dispozícii, a vaše rozpočtové možnosti. Potom sa rozhodnite pre tú možnosť, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám. 

Skleník a fóliovník

Ako svojpomocne postaviť záhradné jazierko? Postup krok za krokom.

Vodná plocha v záhrade je miesto, ktoré dokonale doladí vaše okolie a spríjemní pobyt na čerstvom vzduchu. Záhradné jazierko je skvelým riešením, ako si dotvoriť vašu záhradu. Vybudovanie si vyžaduje niekoľko základných krokov, ktoré vám priblížime v článku. Rozmery jazierok sú rôzne a vybudovať si ho viete nie len vo veľkej, ale aj v menšej záhrade. 

Výstavba záhradného jazierka 

Dôkladne si premyslite umiestnenie a veľkosť záhradného jazierka predtým, než začnete s jeho výstavbou. Ak v jazierku plánujete chovať ryby, vhodnejšie bude, ak si vyberiete svetlé a teplé miesto. 

Čo budete potrebovať? 

  • Miesto v záhrade
  • Rýľ, lopatu, fúrik alebo bager (Podľa veľkosti)
  • Dosku a vodováhu
  • Piesok alebo geotextília
  • Fólia 
  • Hadica
  • Kamene 

Postup výstavby v niekoľkých krokoch 

1. Krok - príprava a vykopanie jazierka 

Vyhradené miesto si vyznačte špagátom, lanom alebo hadicou. Ak vám tvar a miesto vyhovuje, môžete sa pustiť do výkopových prác. Dôležité je, aby jazierko bolo v rovine. Čo zistíte tak, že cez vykopaný otvor položíte dosku s vodováhou. Jazierko by nemalo mať strmé steny, ideálne sú šikminy alebo kaskády, do ktorých sa vám následne budú aj jednoduchšie vysádzať rastliny. Ak v jazierku plánujete chovať ryby je lepšie umiestniť ho na teplé a slnečné miesto. Hĺbka jazierka by mala byť aspoň od 60-90 cm. Záleží či v ňom chcete len pestovať rastliny alebo aj chovať ryby. Hĺbky umožňujú rybám prejsť do hybernácie a chránia ich pred zamrznutím v hlbších oblastiach jazierka, kde voda zostáva teplejšia. V zime je tiež dôležité udržiavať otvor v ľade pre výmenu kyslíka.

 Výstavba záhradného jazierka 

2. Krok - úprava terénu a vodotesná vrstva 

Z vykopaného otvoru odstráňte všetky ostré kamene, aby nám náhodou neprepichli fóliu. Na celú plochu vysteľte geotextíliu alebo 5 cm hrubú vrstvu piesku. Je vhodnejší, pretože je sterilný, tým pádom neobsahuje žiadne mikróby. Určite nepoužite noviny alebo kartón, pretože sa rozmočia a zhnijú. 

Teraz môžete rozložiť fóliu, najprv začnite od stredu a smerujte k okrajom. Pracujte opatrne, aby ste fóliu nepoškodili.  Ak je fólia umiestnená, zvyšným pieskom vysteľte dno jazierka alebo ho naplňte vodou, aby sa vyrovnala. Po okraji záhradného jazierka vykopte priekopu, do ktorej sa po rozložení umiestni previsnutá časť fólie. Opatrne ju umiestnite do priekopy a zvážte veľkými kameňmi. Ak vám ostala presahovať fólia, neodstraňujte jej nadbytočnú časť, kým vám jazierko neusadne. 

3. Krok - napustenie vody a filtrácia 

Teraz môžete jazierko naplniť vodou. Môžete zužitkovať zachytenú dažďovú vodu alebo jazierko naplňte z kohútika hadicou. Aby sa vám piesok nerozptýlil, položte hadicu na okraj jazera, aby voda pomaly stekala. Ak jazierko naplníte vodou z vodovodu, nechajte ho niekoľko dní odstáť. 

Pre udržanie kvality vody, zdravie rastlín a rýb je dôležitá filtrácia. Existujú rôzne druhy filtrov, napríklad biologické, mechanické a UV filtre, ktoré môžu byť použité v závislosti od veľkosti jazierka a množstva vody, ktoré pretekajú jazierkom.  

4. Krok - výsadba rastlín a čistenie 

Rastliny, ktoré budete umiestňovať do jazierka vyberajte starostlivo. Ideálne je ich vysadiť po 1-2 týždňoch od napustenia vody, keď sa chlór a fluorid z vody odparia. 

Všeobecne sa odporúča kontrolovať kvalitu vody pravidelne a čistiť filter podľa potreby, najmenej raz za mesiac počas leta. Jazierko nebude potrebovať častú starostlivosť ak si zvolíte správne rastliny a jazierko je udržiavané v relatívne vyváženom ekologickom stave. Dávajte si však pozor na nahromadenie odumretej organickej hmoty, aby vám nespôsobovali zápach. 

Inšpirácie pre záhradné jazierka 

Okolo okrajov umiestnite rôzne kamene alebo polená či zaujímavé pne stromov, aby ste vytvorili príjemné prostredie. Dotvárať priestor viete rôznymi rastlinami, nezabudnite však vyberať také, ktorým sa darí pri vode, ako napríklad, irises, prvosienka alebo bergenia srdcolistá. Aby ste mali jednoduchý prístup vybudujete si k jazierku cestičku z dlaždíc. Večer krásne vynikne, keď v jeho okolí osadíte záhradné osvetlenie.

Starostlivosť o jazierko môže byť zábavná a prínosná, avšak vyžaduje si určitú pozornosť. Dbajte hlavne na pravidelné čistenie, a udržujte vhodné prostredie pre rastliny a ryby. Ak sa jazierku budete pravidelne venovať budete sa tešiť z krásnej a zdravej vodnej plochy na vašej záhrade, ktorá obohatí celý priestor a učaruje nie len vám, ale aj vašej návšteve. 

Inšpirovať sa môžete aj nasledujúcimi fotografiami:

Záhradné jazeirko inšpirácie

 Záhradný altánok pri jazierku