Garancia doručenia do Vianoc pri objednávkach uskutočnených do 19.12.2024  12:00 hod. 

Inšpirácie

Terasa pri dome: Ako si ju svojpomocne postaviť, zatieniť a zariadiť?

Poznáte to, slnko na jar začne vykúkať a vás to ihneď ťahá von. Grilovačka, kotlíkový guláš alebo večerné posedenia s priateľmi či rodinou. Chýba vám na záhrade priestor, kde by ste si tieto príjemné chvíle vychutnali? Postavte si pri dome terasu. V článku vám poradíme, ako postupovať. 

Plánovanie a príprava terasy 

Svojpomocná stavba terasy nemusí byť vôbec náročná. No skôr ako sa do toho pustíte, zvážte niekoľko dôležitých aspektov. Poriadne sa rozhliadnite po svojej záhrade a rozhodnite sa, kde môže byť vhodné miesto a aké úpravy si bude vyžadovať terén. Premyslite si veľkosť terasy a koľko priestoru máte k dispozícii. Nezabudnite tiež zvoliť správny materiál, ktorý bude pre vás najvhodnejší. 

Na začiatok vám môžu pomôcť nasledujúce otázky: 

  • Odkiaľ bude odtekať povrchová voda?
  • Ako zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu pod terasou?
  • Aký typ osvetlenia použijete?
  • Aký je stav pod povrchom?
  • Akú zvolíte konštrukciu? 

Výber materiálu 

Keď už máte zvolené základné charakteristiky vašej budúcej terasy, prichádza na rad určiť si typ materiálu. V dnešnej dobe máte na výber k dispozícii: 

  • Kamenné terasy – sú bežne používané v našich končinách a na výber sú rôzne typy a druhy kamennej alebo betónovej dlažby. Tento materiál je cenovo dostupnejší a má dlhú životnosť.
  • WPC terasy – alebo známe aj ako drevoplastové dosky, sú vyrobené z kvalitného kompozitu a ich životnosť sa udáva na 40 rokov pri minimálnej údržbe. Tento materiál sa neštiepi a nájdete ho v rôznych farebných odtieňoch.
  • Drevené terasy – drevo má prirodzené teplo, ktoré sa nedá dosiahnuť plastovými alebo kamennými obkladmi. Taktiež môže byť dokončené do rôznych textúr a farieb. Pri správnom ošetrení vám dlho vydrží. 

 Materiál kameň, WPC a drevo 

Stavba terasy 

Po plánovaní a výbere materiálu sa dostávame k výstavbe samotnej terasy. Ak ste si zvolili drevenú alebo WPC terasu, poradíme vám ako si ju svojpomocne postaviť. 

  • Kvalitný podklad – ako pri každej výstavbe, aj tu sa začíname od základov, takže je veľmi dôležité mať vhodný podklad. Ak nemáte betónový podklad, viete si postaviť drevenú podkonštrukciu z hranolov. Nezabúdajte na správnu cirkuláciu vzduchu pod terasou.
  • Montáž dosiek – v tomto bode pripomíname pravidlo „dva krát meraj, raz rež“. Každá odchýlka sa počíta a ak ju nebude vidieť dnes, môže sa odzrkadliť za nejaký čas a spôsobiť vám nepríjemnosti.
  • Ošetrenie – Poveternostné podmienky sú rôzne a všetky majú vplyv na životnosť materiálu. Aby vaša práca nebola márna a terasa vám slúžila čo najdlhšie,  je veľmi podstatné urobiť záverečne ošetrenie. Pri dreve tak urobte náter olejom, parafínom alebo voskom.

 Výstavba dreveného podkladu 

Čím zatieniť terasu? 

Terasa je hotová. Už si máte kam položiť stôl, záhradné sedenie, poprípade gril. Na to, aby bola atmosféra dokonalá a nepokazilo ju priame slniečko ani dážď, bude potrebné zvoliť vhodné zatienenie. 

Nižšie vám popíšeme niekoľko možností, čím si terasu najlepšie zatieniť: 

  • Slnečníky – flexibilná alternatíva, pretože sa dajú ľahko poskladať a hocikedy premiestniť. Taktiež si jednoducho prispôsobíte uhol tienenia. Ich údržba je nenáročná a k dispozícii máte niekoľko rôznych variácií.
  • Markízy – poskytujú vám dlhodobý tieň a zároveň stálosť svetla počas horúcich letných dní. Montáž markíz si nevyžaduje extra zručnosť, sú výškovo nastaviteľné a ľahko sa skladajú. Vďaka príslušnej kľuke je možné meniť uhol tienenia, takže slnko vám už nebude svietiť priamo do očí.
  • Pergoly – sú montované vonkajšie prístrešky, ktoré vám poskytnú ochranu pred slnkom a inými poveternostnými podmienkami a pritom si zachovávajú svoju vzdušnosť. Zostaviť si ich môžete veľmi rýchlo a krytá terasa pri dome efektívne predĺži váš obytný priestor.

 Slnečník, markíza a pergola 

Nábytok a doplnky 

Na terase nezabudnite ani na pohodlné záhradné sedenie a praktické záhradné boxy na podušky a deky. Vhodné záhradné osvetlenie vytvorí ten správny šmrnc. Gril, na ktorom si pripravíte skvelé pokrmy, bude už len chutnou bodkou na záver. 

Pre viac tipov si prečítajte náš článok: Terasový nábytok a doplnky: Tipy a inšpirácie, ako si zariadiť modernú terasu

Terasa so zariadením

Inšpirácie pre vonkajšie terasy 

Doba je rýchla a trendy sa často menia. Dôležité je, aby ste sa na terase cítili príjemne a dopriali si pocit relaxu. Pri zariaďovaní myslite na praktickosť, ale aj pohodlnosť.  

Večerná terasa 

Kamenná terasa 

WPC terasa

 Drevená terasa

Milujete varenie? Zamilujte si ho ešte viac vďaka vonkajšej kuchyni

Jedlo pripravené vonku na priamom ohni má svoju dlhodobú tradíciu a jeho výnimočnej chuti málokto odolá. Vďaka tomu si mnohí zamilovali takúto prípravu a pokračujú aj naďalej v dávnej tradícii. V dnešnej dobe je to hlavne grilovanie, ktoré si užívame v letných dňoch. A, kde si ho milovníci varenia lepšie vychutnajú ako v letnej kuchyni? O tom, ako si zaobstarať vonkajšiu kuchyňu, aké výhody ponúka a, ako si ju zariadiť sa dočítate v tomto článku.   

Ako si postaviť letnú kuchyňu? 

Varenie, grilovanie a samotná príprava jedál je pre mnohých vášňou a relaxom. Vlastné nápady či zapísané recepty čakajú na prvé lúče, aby mohli byť v teplejších dňoch odskúšané na rozpálenom rošte. Najlepšie sa takéto pokrmy pripravujú v letnej kuchyni. Ešte ju nemáte? Tak pred tým, ako si ju zaobstaráte vám dáme pár tipov. 

Priestor a umiestnenie 

Pred každou menšou stavbou je veľmi dôležité, aby ste si vopred premysleli, kde bude umiestnená v priestore a aká bude veľká. Tak isto je to aj pri výstavbe vonkajšej kuchyne. Ak už máte betónový podklad alebo drevenú terasu hotovú, o to bude rýchlejšie stavať. Správny podklad je dôležitý. Ďalej si treba premyslieť, čo bude súčasťou kuchyne či to bude len gril a pracovný priestor, alebo chcete mať aj úložný priestor poprípade umývadlo k dispozícii. Potom treba myslieť aj na pripojenie vody. 

Typ kuchyne 

Podľa priestoru si zvoľte najvhodnejší tvar kuchyne, napríklad: tvar I, L, U s ostrovčekom alebo bez. Pri drevenej terase nezabudnite na zaťaženie. Ak máte betónový podklad, máte viac možností pri výbere materiálu, z ktorého budete kuchyňu stavať. Môžete si ju vymurovať, vyhotoviť z dreva alebo si zaobstarať nerezovú. Keďže kuchyňa bude umiestnená vonku, dbajte na správny výber dreva. Masívne určite natrite ochranným náterom. 

Rozpočet 

Pri plánovaní, nezabúdajte aj na rozpočet, od ktorého bude závisieť aká bude vaša kuchyňa. Ak máte zvyšné tehly alebo drevo v kôlni, zamyslite sa ako by ste ich mohli využiť na tento projekt. S dobrým plánom sa dá aj z mála vykúzliť unikátny, funkčný a čarovný priestor, kde budete pripravovať úžasné jedlá pre vašich blízkych. 

 Murovaná letná kuchyňa 

Výhody letnej kuchyne 

Budovanie a rozširovanie si vyžaduje energiu, čas a peniaze, ale letná kuchyňa je priestor, do ktorého sa vám oplatí investovať a poskytne vám mnoho výhod, ako napríklad: 

  • Rozširuje obytný priestor – vhodne zariadená vonkajšia kuchyňa vám prinesie interiér do exteriéru. Priestranne tak zväčší vašu obytnú plochu, príjemne doladí a s exkluzívni vašu záhradu.
  • Robí varenie chutnejším – na čerstvom vzduchu chutí jedlo oveľa lepšie. Chuť takto pripravených jedál je výraznejšia a vôňa prenikavejšia. Samozrejme kvalitný gril je základ dobrej letnej kuchyne. Ale určite aj kvality šéfkuchára, ktorý jedlo doladí svojimi kulinárskymi schopnosťami.

 Špíz na grile 

  • Zbližuje spoločnosť – niekto rád griluje každý večer, iný zas príležitostnejšie, ale hlavne grilujete spoločne s rodinou či priateľmi. Spoločne sa podieľate na príprave jedla pred tým, ako ho položíte na gril a užívate si skvelé chvíle.
  • Trávite viac času vonku – letná kuchyňa na terase alebo v záhrade je vynikajúcim miestom, kde môžete stráviť viac času na čerstvom vzduchu. Slnko dokáže každému zlepšiť náladu, doplní do tela hladinu vitamínu D. Vo večerných hodinách si môžete vychutnať príjemný vzduch letných večerov.  

Ako si zariadiť letnú kuchyňu? 

Hlavným hrdinom vašej vonkajšej kuchyne sa stane určite gril, na ktorom budete pripravovať rôzne pokrmy a špeciality pre vašich blízkych. Zvoliť si môžete plynový alebo na drevené uhlie. Plynový gril, vám umožňuje jednoducho regulovať teplotu počas celej doby grilovania. Tieto grilu majú väčšie rozmery, a tak viete naraz pripravovať rôzne jedlá a prílohy. Grily na drevené uhlie sú ľahšie prenosné a dodajú mäsu a zelenine špecifickú údenú chuť a vôňu.  

 Gril na drevné uhlie a plynový gril 

Keď je chutné jedlo nachystané, určite si ho radi vychutnáte za prestretým stolom. Ten si môžete zladiť k vašej vonkajšej kuchyni podľa zvoleného materiálu alebo farby. Niekomu sa hodí drevený alebo ratanový nábytok. Iní možno uprednostnia hliníkové alebo kovové záhradné sedenie, existuje množstvo variácii. Poduškami môžete doladiť alebo zvýrazniť dizajn vášho prostredia. Dôležitá je, aby sa vám sedelo pohodlne a jedlo si tak vychutnáte naplno. A aby ste od stola nemuseli odbiehať, so servírovacím vozíkom, budete mať všetko po ruke.

Letná kuchyňa na terase 

Nezabúdajte aj na vhodné osvetlenie, bez ktorého sa večer nezaobídete. Jeho umiestnenie v priestore by ste si mali premyslieť. Podstatné bude, aby ste mohli sledovať vaše jedlo počas grilovania, ale aj, aby ste pri večeri videli jeden na druhého.

Pri zriaďovaní letnej kuchyne máte plno možností. Zvážte svoj rozpočet, priestor a umiestnenie. Myslite na veľkosť, praktickosť a zároveň sa pokúste doplnky príjemne zladiť k už použitým materiálom a farbám. Ak nie ste kutil, radšej kontaktujte šikovného odborníka. Hlavne, aby ste boli spokojní a z prípravy jedál ste mali radosť vy aj vaše okolie.  

Ako vytvoriť záhradný chodník? Praktický postup krok za krokom

Rozmýšľali ste nad tým, ako pridať krásu a funkčnosť do vašej záhrady? Máme pre vás riešenie. Záhradný chodník spĺňa dekoračnú funkciu aj úžitkovú. Pri výsadbe novej záhrady, si viete všetky cestičky a celý projekt vopred naplánovať. Pri zaužívanej záhradke ich stačí prispôsobiť podľa frekventovanosti a účelnosti. Neviete ako na to? My vám radi poradíme ako si vybudovať záhradný chodník krok za krokom. 

Návod na výstavbu záhradného chodníka 

Výber materiálu 

Je len vecou vkusu, pre aký materiál sa rozhodnete pri výstavbe vášho záhradného chodníka. Môžete si zvoliť kameň, zámkovú dlažbu, betónové tvárnice alebo ak radi tvoríte, vyrobte si vlastné tvárnice podľa vašej fantázie či už v tvare odtlačky listov, oválne alebo rôzne iné geometrické tvary. Alebo sa rozhodnite pre drevo či drevené dlaždice, ktoré sú taktiež odolné voči poveternostným vplyvom a ľahko sa udržujú.

 Materiál na výstavbu chodníka

Rozloženie chodníka 

Vopred si vyznačte trasu, kadiaľ budete chodník viesť, aby ste mali prehľad a prípadne sa vyhli nevhodnému terénu. Vyznačenie viete spraviť veľmi jednoducho, pri rovnom chodníku použite kolíky a špagát. Ak plánujete rôzne zakrivenia, použite na označenie napríklad záhradnú hadicu. V prípade, že sa chodník bude využívať na častú premávku, nezabudnite prihliadať na to, či bude dostatok priestoru medzi vchodovými dverami a príjazdovou cestou. Okrem toho by mali dvaja ľudia pohodlne prejsť okolo seba a tomu je tiež potrebné prispôsobiť šírku chodníka. Samozrejme prihliadajte aj na šírku dlaždíc, aby ste z nich zbytočne nemuseli rezať. Malé chodníčky, ktoré vedú k zákutiam vašej záhradnej scenérie môžu byť užšie, postačujúce pre jednu osobu.  

Príprava cestičky pre chodník 

V tomto kroku začínate so zemnými prácami. Vyznačenú trasu si postupne vyrýľujte a odstráňte všetku trávu, buriny aj korene rastlín. Výkop by mal byť cca o 5 cm hlbší ako výška použitého materiálu. Následne pripravenú trasu poriadne udupte opakovaným chodením alebo použite vibračnú dosku. 

Pokládka obrubníkov (voliteľné) 

Pri ťažších materiáloch je nutné použiť obrubník, pri drevených dlaždiciach to nie je nevyhnutné, ale každopádne poskytne vám lepšiu stabilizáciu, keďže obrubník napomáha dlažbu udržať na mieste. Pri ľahších materiáloch si zvoľte napríklad plastový obrubník, ktorý je nenáročný na manipuláciu a dobre sa prispôsobuje rôznym záhybom. Obrubník taktiež slúži aj ako zábrana pred šírením buriny, ale na to vám postačí aj oddeľovač buriny. 

Použite geotextíliu 

Pozdĺž celého záhradného chodníka položte geogextíliu. Vždy sa snažte použiť čo najviac súvislý kus. Ak je potrebné použiť viac kusov prekrývajte ich okraje aspoň cez 20 - 30 m. Pretŕčajúcu textíliu orežte a pripevnite k pôde pomocou kotvovacích kolíkov.

 Geotextília na prípravu záhradného chodníka

Pridajte pieskovú vrstvu 

Teraz je na rade piesková vrstva, ktorá by mala mať aspoň 5 cm. Potom piesok pekne uhlaďte. Šikovne si viete pomôcť drevenou doskou, ktorá je o niečo užšia ako samotná šírka cesty. 

Pokladanie drevených dlaždíc 

Do pieskového lôžka začnite postupne ukladať dlaždice. Drevené dlaždice majú zásuvný systém, ľahko sa ukladajú a môžete ich položiť do rôznych tvarov. Ak vám náhodou začnú vznikať nerovnosti, pridajte alebo odstráňte piesok Pomáhajte si s vodováhou.

 Drevené záhradné chodníky

Vyplňte prázdne miesta 

Prázdne miesta vyplňte pieskom, štýlovými kamienkami alebo iným materiálom, ktorý pomôže, aby burina nerástla pomedzi škáry. 

Údržba 

Záhradný chodník z drevených dlaždíc si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, stačí ak ho budete pravidelne udržiavať od nečistôt. Ak zbadáte časom nejaké poškodenie alebo sa dlaždica uvoľní, opravte to čo najskôr. 

Čistenie záhradného chodníka 

Ak ste sa rozhodli pre chodník z iného materiálu, základný postup je veľmi podobný ako pri tvorbe chodníku z drevených dlaždíc. Pri kamennom chodníku si pred pokladaním rozložte kamene, aby ste videli ich tvary a rozmery a postupne ukladajte. K okraju používajte väčšie kamene a veľkosť pri ukladaní striedajte. Pri zámkovej dlažbe si zvoľte farbu ktorá sa hodí k vášmu okoliu a nezabúdajte na správne rozostup medzi jednotlivými kockami. Štrkové chodníky pôsobia neformálne a sú jednoduché na výstavbu. 

Pár inšpirácií 

Kamenný záhradný chodník s dlažbou 

Štrkový záhradný chodník

 Drevený chodník z guľatiny 

Nech ste sa rozhodli pre akýkoľvek materiál pri výstavbe chodníka, celkový dojem má pôsobiť vzdušne. Trasy cestičiek majú byť premyslené a prispôsobené vašim preferenciám. Hlavne vy by ste mali byť spokojní s výsledkom vašej práce. Užívajte si pohodu a krásu záhrady pri prechádzke chodníkom a obdivujte svoj exteriér. 

Záhradná architektúra: Moderné trendy a inšpirácie

Moderná záhrada a jej trendy v oblasti dizajnu sa neustále vyvíjajú a menia. Každý rok prináša nové pohľady a záhradné inšpirácie, ktoré nás usmerňujú, v čom by sme záhradu mohli zmeniť alebo vylepšiť. V nadchádzajúcom roku nebude záhrada len o estetike, bude sa prihliadať na prirodzenosť, ekologickosť a vytváranie vlastného unikátneho záhradného priestoru. Tieto trendy odrážajú súčasnú zmenu klímy a prístup k prírode. V nasledujúcich odsekoch sa budeme zaoberať týmito témami a ako ich implementovať do vašej vlastnej záhrady. 

1. Záhradné izby 

Vytvorte si príjemné posedenie v zákutí pomocou záhradnej lavičky, obohaťte ju peknými poduškami a zveľaďte kvetmi rôznych druhov. Alebo si spravte špeciálne záhradné sedenie, kde budete čas tráviť so svojimi priateľmi, obklopení rastlinami zasadenými priamo v zemi alebo do kvetináčov

Záhradné izby 

2. Jedlá záhrada 

Edimentálne rastliny sú okrasné a zároveň jedlé rastliny, ktoré tvoria základ pre každú jedlú záhradu. Zväčša nie sú náročné na pestovanie a potešia vaše oči aj chuťové poháriky. Mnohé z nich lákajú opeľovačov a iných voľne žijúcich živočíchov prospešných pre zdravý chod vašej záhrady.
Existuje až tisíce jedlých rastlín a určite niektoré z nich aj pestujete. Ako napríklad: 

  • Levanduľa – jej kvety môžete použiť do nápojov, zaváranín alebo si z nej vyrobiť sirup
  • Muchovník lamarckov – je to živý plot známy aj ako indiánska borievka
  • Šalvia – má krásne fialové kvety a liečivé vlastnosti
  • Rozmarín – známa kríková rastlina, ktorá sa používa na dochucovacie jedál ale má taktiež liečivé účinky

Záhrada s levanduľou 

3. Prírodná záhrada 

Prírodná alebo naturalistická záhrada, pôsobí oproti klasickej trávnatej záhrade divokejšie, ale stále si zachováva svoju jemnosť. Pestré a rozmanité rastliny, ktoré sú prirodzené pre naše prostredie, prepájajú záhradu s okolitou prírodou. Svoju popularitu si získava prírodná záhrada tým, že si nevyžaduje pravidelnú údržbu. Rastliny sa ponechávajú voľne rásť, ak ich rast presiahne do cesty, stačí ich zastrihnúť. Domáce rastlinstvo pôsobí dobre na záhradnú pôdu a priláka aj opeľujúci hmyz.
Doprajte si pohľad na nádhernú záhradu s pohodlia záhradného lehátka alebo záhradnej hojdačky.

Prírodná záhrada 

4. Ekologická dažďová záhrada 

Suchá začínajú byť pravidelnejšie, preto je dôležité zachytávať vzácnu vodu pre vašu záhradu. Okrem toho, aby ste dažďovú vodu zo strechy zbierali do nádrže na vodu môžete ju odviesť do záhrady vybudovaním potôčika. Pomôžete si tak doplniť zásobu spodných vôd a zlepšíte si klímu prostredia. Filtrovaním dažďovej vody prispejete k udržiavaniu čistých vôd v potokoch a riekach.   

Ideálne pre dažďové záhrady sú trávy a rastliny s dlhým koreňovým systémom. Ako napríklad: 

  • Slez ružový - ktorý je vhodné sadiť práve teraz na jeseň
  • Liatris spicata – u nás známa ako šuškarda, je trvalka, ktorá má krásne fialovo modré klásky kvetov
  • Proso prútené -  je okrasná tráva s hustými trsmi

 Ekologická dažďová záhrada 

5. Chrobáky v záhrade 

Príroda je kolobeh života a každý v nej má svoje významné miesto. Zdravá pôda je pre záhradu dôležitá a vaše rastliny nemusia byť úplne dokonalé. Pred tým, ako kúpite pesticídy, aby ste sa zbavili škodlivého hmyzu v záhrade, zvážte najprv organické možnosti. Napríklad takých vošiek alebo roztočov sa viete zbaviť aj silným prúdom vody alebo použite esenciálny olej s klinčekmi či mätou piepornou. Veľkú úlohu pri týchto drobných škodcoch zohrávajú lienky, ktoré sú pre nich prirodzeným nepriateľom. K udržaniu ekosystému a hmyzu v záhrade vám pomôže aj hmyzí hotel.

 Hmyzí hotel 

6. Zenová záhrada 

Táto minimalistická záhrada plná prírodných materiálov ako sú skaly, štrk, piesok a drevo je stále trendy. Zenovú záhradu môžete doplniť o sochy, kamenné lampáše alebo stojanové záhradné osvetlenie. Zenový priestor by mal byť jednoduchý a priehľadný, aby upokojoval vašu myseľ. Pri volení si tejto záhrady minimalistickej záhrady myslite aj na jej údržbu, ktorá si vyžaduje čas a pravidelnosť.

Zenová záhrada 

Záver
Moderná záhrada a trendy v oblasti záhradnej architektúry sa nedajú zastaviť. Každý rok nám prináša nové inšpirácie a nápady, ako si záhradu vylepšiť.
Najdôležitejšie je, že vaša záhrada by mala byť odrazom vašich hodnôt a záujmov, aby ste sa v nej cítili príjemne. Nechajte sa inšpirovať týmito trendmi, ale nezabudnite, že vaša záhrada je miesto, kde môžete využívať svoju kreativitu a osobný štýl. Buďte k nej ohľaduplní a s láskou sa o ňu starajte.

 Zdroj: https://www.gardendesign.com/trends/2024.html

Vertikálna záhrada: Ako ju vytvoriť a čo v nej vysadiť?

Chceli by ste oživiť váš balkón, interiér alebo napríklad betónový plot na záhrade? Radi sa obklopujete zeleňou a obohacujete časom stráveným v prírode? Prineste si ju bližšie k vám a vytvorte si zelený luxus s vertikálnou záhradou. Povieme si ako si jednoducho vytvoriť vertikálnu záhradu a čo v nej vysadiť. 

Čo je vertikálna záhrada? 

Už samotný názov prezrádza, že to nie je typická plochá alebo horizontálna záhrada, ale priestor na výsadbu je vytvorený zvislo. Bežne sa umiestňuje na steny v interiéri, či exteriéri alebo na ploty s použitím závesných košov, kvetináčov, špeciálnych fólii alebo rôznych podpier a mreží. 

 Vertikálna záhrada v byte, v kúpeľni

Ako si vytvoriť vertikálnu záhradu? 

Tak, ako pri klasickej záhrade aj pri vertikálne si zhodnoťte, koľko sa jej budete môcť venovať a podľa toho si zvoľte aj rastliny, ktoré sú menej alebo viac náročné na starostlivosť.
Vertikálna záhrada v byte, na balkóne alebo v záhrade? Vo všeobecnosti je dôležité dodržať niekoľko zásadných bodov. 

Svetlo 

Záhrada by mala mať dostatočný príjem denného svetla. Ak ju plánujete umiestniť v interiéri zvoľte miesto v blízkosti okna. Pri balkóne alebo na plote, ktorý chcete skrášliť, si odsledujte svetovú stranu. Podľa toho vyberajte rastliny, ktoré potrebujú veľa svetla alebo sa im darí viac na severnejších stranách.

 Vertikálna záhrada na balkóne a vertikálna záhrada v byte

Voda 

Závlaha je dôležitá pre všetky rastliny, nech už sú umiestnené kdekoľvek. Dbajte na to, aby mali nádobu na zadržiavanie vody a zamedzili ste tak vysušovaniu rastlín.
Rastliny polievajte z hora a postupujte na dol, tak sa voda efektívne rozloží, postupne začne stekať a spodné rastliny sa nebudú premáčať a hniť.
Ak máte vertikálnu záhradu vonku, kontrolujte či sa dažďová voda dostáva aj do ťažšie dostupných miest. Poprípade si zabezpečte dostatočnú závlahu pomocou dažďových paličiek alebo ich polejte klasicky záhradnou hadicou.

Pôda 

Vyberajte dobre priepustnú pôdu, aby nezadržiavala prebytočnú vodu a bola dostatočne protivzdušná. Kvalitu pôdy pravidelne kontrolujte, môžete tak včas predísť hnitiu alebo rôznym chorobám rastlín. Okrem pôdy máte na výber pestovateľské médium ako je mach, alebo kokosové vlákno, do ktorého môžete rastliny priamo umiestniť.
Pri osádzaní rastlín je dôležité, aby boli pevne obalené a nevypadávali. Dizajn si môžete vytvoriť podľa vlastných predstáv, alebo použite šablónu na estetické usporiadanie. 

Materiál 

Drevo – vytvorte si drevenú mriežku z líšt rovnakej hrúbky, ktoré si vopred vymeriate a spojíte. Následne osaďte drevenú mriežku na stenu a jednoducho zaveste kvetináče.
Alebo použite starú paletu, a upravte jej spodnú stranu.  Tam kde sú paletové pätky pripevníte dosku zo spodnej strany pätky a z prednej strany. Doska by nemala presahovať šírku palety. Takto si vytvoríte priestor – kvetináče. Paletu primontujete na vami zvolenú stenu a môžete začať sadiť.

 Vertikálna záhrada z paliet 

Recyklovaný plast 

Plastové fľaše – viete využiť ako kvetináče. Väčšiu fľašu stačí zrezať v polovici a máte hotové dva kvetináče, ktoré môžete pripevniť na paletu.
Alebo položte fľaše vodorovne a vyrežte do nich otvor pre sadenice. Predtým ako naplníte fľaše pôdou, zaveste ich do výšky vodorovne pomocou špagátu. Vymerajte si dĺžku steny, špagát by mal byť o niečo dlhší aby ste ho na konci vedeli upevmniť. Prepichnite vodorovne fľaše po priamke v tom istom bode na dvoch miestach. Špagáty prevlečiete osobitne cez obe diery. Urobte uzlík, a prevliekajte cez ďalšie fľaše.

 Vertikálna záhrada z plastových fliaš 

Plastové rúry - ak sa vám zvýšilo plastové potrubie, stačí keď vyvŕtate otvory s rovnakým priemerom v jednej línii. Rúry takto upevníte pod seba na stenu s dostatočným rozstupom a môžete sadiť.

 Vertikálna záhrada z plastového potrubia 

Textília 

Baví vás šitie? Vytvorte si závesné kvetináče z plste. Zmerajte si stenu, na ktorú vrecká osadíte. Urobte si podklad, vymerajte veľkosť vreciek, aby sa vám zmestili rastliny a našite ich v rade vedľa seba a pokračujte pod sebou. Vznikne vám krásny doplnok, do bytu alebo na balkón.

 Textilná vertikálna záhrada 

Čo vysadiť vo vertikálnej záhrade? 

Výsadbu rastlín prispôsobte umiestneniu a dennému svetlu,  aby sa vašej záhrade darilo. 

Typické sú zelené rastliny, ktoré zväčša majú radi viac svetla a tepla. Napríklad:
filodendron, zelenec, tučnolist. Alebo paprade, ktoré majú radi polotienisté miesta. 

Kvitnúce kvety - nezábudky, petúnie alebo zvončeky vám nádherne spestria a rozžiaria okolie.

Bylinky - bazalka, kôpor, petržlen, ktoré využijete pri každodennom varení. 

Zelenina - rôzne šaláty, špenát či reďkovky budete mať k dispozícii čerstvé počas celej sezóny. 

Možností na pestovanie je mnoho, hlavne nech vám nový estetický ale aj úžitkový doplnok robí radosť a skrášľuje váš domov.

Vlastný detský raj: Ako postaviť a umiestniť záhradný domček pre vaše deti

Všetci sme raz boli deti a určite mnohý z vás túžil po záhradnom domčeku. 

Malý, útulný priestor, ktorý by ste si vedeli prispôsobiť svojim predstavám a užívať si zábavu so svojimi kamarátmi. Možno ste tento priestor nemali vy, ale vašim deťom môžete dopriať malý domček na záhrade, kde sa budú hrať, tráviť voľný čas a vymýšľať nové dobrodružstvá.
Chceli by ste splniť váš detský sen svojim deťom a vytvoriť im vlastný priestor na záhrade? Ukážeme vám ako postaviť záhradný domček pre deti a kam ho umiestniť. 

Kam umiestniť záhradný domček pre deti? 

Nápad vytvoriť si domček je na svete, ale kam ho umiestniť? V prvom rade sa poobzerajte po svojej záhrade, detský záhradný domček môže byť rôznych rozmerov, ale určite si takú veľkosť, ktorá zapadne do priestoru. Deti by v jeho okolí mali mať dostatok miesta na hranie a zároveň by vaša záhrada mala stále pôsobiť vzdušne a nepreplnene. Po zvážení týchto bodov si nakoniec určite miesto, kde bude domček postavený. 

Ako postaviť detský záhradný domček?

 Drevený detský záhradný domček so šmýkačkou a preliezačkou

Miesto už máte, teraz je potrebné vytvoriť predbežný návrh a popremýšľať o potrebných materiáloch na jeho výstavbu. Domček môže byť položený na zemi alebo vyvýšený, čo vám poskytne možnosť osadiť napríklad šmýkačku alebo detské preliezačky. 

Čo budete na výstavbu potrebovať? 

  • čas, energiu a odhodlanie
  • dosky na podlahu, steny, striešku, zábradlie a schody (dĺžky si určite podľa návrhu)
  • drevené hranoly na vytvorenie konštrukcie
  • strešná krytina
  • spojovací materiál
  • povrchová úprava na drevo 

Okrem toho budete samozrejme potrebovať náradie: 

  • skrutky, klince
  • kladivo
  • vodováha
  • meter
  • ceruzka
  • vŕtačka
  • skrutkovač
  • píla
  • brúska
  • rebrík 

Tesárske náradie 

Tvorba konštrukcie 

1. Pripravené hranoly si musíte narezať do potrebnej dĺžky, aby ste z nich vedeli pripraviť základnú konštrukciu domčeka. Konštrukcia je oporou celej stavby, preto je veľmi dôležité dbať  na stabilný základ pevné ukotvenie. Na takýto poklad môžete urobiť betónový základ, tak, že si vykopete otvor pod každým rohom a zasypete betónom alebo môžete použiť betónové pätky, do ktorých navŕtate ukotvenie. Pri výstavbe nezabúdajte, že všetko musí byť vo vodováhe, inak vám domček môže spadnúť. 

2. Keď máte konštrukciu hotovú prichádza na rad obvodový rám. Ak ste sa rozhodli pre vyvýšený domček, pripevníte obvodové hranoly asi do polovice výšky konštrukcie. Takýmto spôsobom si vytvoríte priestor pre prvé vyvýšené podlažie.  

3. Následne osadíte pripravené podlahové dosky na obvodovú konštrukciu a skutkami ich upevníte do hranolov na jednej aj druhej strane. 

4. Na vrchol konštrukcie pripevníte strešné hranoly, stojky a nosníky. A základnú konštrukciu máte hotovú. 

5. Steny a strechu olatujte s ohobľovanými doskami. Myslite na otvor pre vstup, poprípade výstup na šmýkačku a samozrejme otvor na okno. Ako strešnú krytinu pre takýto domček môžete zvoliť bitúmenovú krytinu. 

6. Priestore, ktorý vám vznikol pod domčekom, môžete využiť a vytvoriť pieskovisko alebo jednoduché posedenie či pripevniť hojdaciu sieť, detské preliezačky alebo oživiť detským záhradným nábytkom

7. Aby sa deti vedeli dostať do domčeka, ešte vám chýba prichytenie a ukotvenie schodov. Samozrejme, ak ste sa rozhodli aj pre šmýkačku, v tejto fáze ju primontujete. 

Pár návrhov na inšpiráciu:

 Detský záhradný domček - návrhy na inšpiráciu

Nezabúdajte, záhradný domček je konštrukcia, ktorú si treba celú dopredu naplánovať a poriadne premyslieť, veď viete ako sa hovorí: “Dva krát meraj, raz rež.“
Pred osadením jednotlivé kusy dreva očistite a vyhlaďte, aby nedošlo k zbytočnému záderu alebo trieske či už pri výstavbe alebo pri užívaní.
Drevo ošetrite lazúrou alebo farbou ešte pred osadením, aby vám domček slúžil čo najdlhšie. 

Ak ste sa rozhodli novú stavbičku pre vaše ratolesti spestriť rôznymi obrázkami, zapojte aj vaše deti, určite budú mať radosť a spojíte tak príjemné s užitočným.

 Chlapci sediaci v detskom záhradnom domčeku

Jarná záhrada: Aké trvalky a letničky vysadiť?

Mnoho z nás sa každý rok teší na prvé teplé dni a prichádzajúcu jar, kedy všetko znova začne ožívať. Vo vzduchu rozvoniavajú kvitnúce stromy a kvety, ktoré príjemne dopĺňa štebot vtákov. Opäť začína obdobie, kedy v záhrade začíname tráviť viac času, aby sme si zveľadili svoje okolie. V článku vám poradíme, aké kvety sú najvhodnejšie na pestovanie v jarnom období, ako sa pripraviť pred sadením, aby sa kvetom darilo. A na záver si ukážeme pár inšpirácií na jarnú záhradu. 

Aké kvety pestovať v záhrade? 

Okrasné záhrady v plnom kvete spríjemňujú a rozjasňujú celé prostredie. Zároveň lahodia nášmu oku a upokojujú na duši. Ich krása a vôňa sú symbolom nového začiatku a kolobehu prírody. Na jar môžeme v záhrade vysádzať trvalky alebo letničky, im slabší mráz neuškodí. Niektoré zo záhradných kvetov nepotrebujú slnko, iným by sa zas v tienistom prostredí nedarilo.

Ak sa však už oteplilo, zasadiť môžete aj ďalšie kvety ako ruže, ktoré je najlepšie vysadiť v deň, keď je pod mrakom. Keď ste sa rozhodli pre popínavé ruže alebo iné ťahavé kvety, určite oceníte dekoračný oblúk, na ktorom nádherne vyniknú a doplnia priestor vašej záhrady. 

Karafiáty zasaďte v apríli, prvé kvety vám začnú kvitnúť už v máji a vydržia vám až do jesene. Tak isto sa vám odvďačí aj kosatec. Nádherné prvosienky vám rozvoňajú celú záhradu 3 mesiace po výsadbe. Begónie sú kvety rôznych farieb, paleta je skutočne široká, hlavne majú rady dostatočnú zálievku. Tú si v záhrade viete zabezpečiť zavlažovačmi alebo hadicou s automatickým navijakom

Vôňa levandule je veľmi upokojujúca, a táto kvetina je zároveň aj veľmi užitočná. Môžete si ju vysušiť na čaj alebo si z nej spraviť chutný sirup. Vysaďte si ju do záhradných kvetináčov v blízkosti terasy alebo posedenia, pretože jej ďalšou vlastnosťou je, že odpudzuje otravný hmyz.  A ešte k tomu vám bude dlhodobo skrášľovať okolie, keďže rastie rýchlo a vydrží dlho. 

Ďalšie vhodné kvety do záhrady, ktoré sa sadia počas teplejších jarných dni (Apríl/Máj) sú napr.:   

  • Nechtík, ktorý má nádhernou žltú až oranžovú farbu a taktiež liečivé účinky. 
  • Echinancea má rada dostatok slnka a mierne vlahy. 
  • Astry zas farebne rozjasnia všetky záhony. 

 Výber je pestrý a záhradné kvety sú veľmi rôznorodé, takže nie je ťažké si ich prispôsobiť podľa farby a prostredia, ktoré im vyhovuje.

 Letničky a trvalky 

Ako sa pripraviť na pestovanie? 

V prvom rade si vyčleňte v záhrade priestor, kde chcete pestovať. Následne si vyčistite priestor a prichystajte pôdu na výsadbu kvetov. Pomocou fúrika alebo záhradného vozíka si biologický odpad preneste do kompostu. A pripravte si hnojivo na pestovanie rastlín pre ďalšie obdobie.  

Aby sa vašim kvetom darilo, ich výber voľte podľa toho kde ste sa ich nakoniec rozhodli ich vysadiť. Zvoľte si farebnú kombináciu kvetov a pred výsadbou prihliadajte aj na čas za aký vám jednotlivé rastliny vykvitnú, aby sa vám nádherne dopĺňali. Rozmiestnenie ich a tvar vášho záhonu si dopredu naplánujte. Vyznačte si, kde budete konkrétne kvety vysádzať a dodržte aj rozostup rastlín. Okrem toho si líniu záhonu môžete pekne ohraničiť kameňmi rôznych farebných odtieňov po okraji, ale aj medzi kvetmi. Takto vám kvetinový záhon ešte viac vynikne.  

Pestovanie kvetov nie je veľmi náročné, vyžaduje si len pravidelnú starostlivosť, čo sa vám odvďačí, keď kvety začnú kvitnúť.

 Výsadba kvetov 

Nápady na jarnú záhradu 

Ako sme už spomenuli, medzi kvety si môžete umiestniť rôznofarebné kamienky. Taktiež si záhon môžete vyčleniť a ohraničiť pomocou starých tehál alebo tehál na to priamo určených. Zámkovou dlažbou alebo si vytvoriť skalku či kaskády.  

Populárne sú aj dekorácie zo starých rozbitých kvetináčov, zaujímavých džbánov. Poprípade môžete použiť starý dutý peň alebo zaujímavý kúsok z dedkovej dielne. Farebnosti, tvarom a vašim nápadom sa medze nekladú, dôležité je, aby ste sa čas v záhrade užili naplno a s výsledkom boli spokojní.

Nápady na jarnú záhradu

 

Veríme, že sa vám podarí tento rok vypestovať nádherné záhony, ktoré budú korunou vašej záhrady.

Je možné pestovanie na balkóne? Máme pre vás odpoveď

Záhrada na balkóne je skvelou alternatívou pre tých, ktorí majú obmedzený priestor, ale stále túžia po záhrade plnej rastlín a kvetov. Nie je len esteticky príjemná, ale môže tiež poskytnúť čerstvé bylinky a zeleninu na vlastnú spotrebu. S vhodným výberom rastlín a správnou starostlivosťou, môže byť záhrada na balkóne skutočnou oázou pokoja a relaxu aj v centre mesta. 

Ako postupovať pri pestovaní na balkóne? 

Priestor 

Máte menší alebo väčší balkón či terasu? Ak je priestor malý, začnite tiež v malom. Začiatočník, by mal začať s niekoľkými kvetináčmi, aby si odhadol aj čas, ktorý bude tráviť pestovaním. Pestovať môžete aj vertikálne a využiť priestor na stene, kde si viete zavesiť kvetináče na to určené. 

Zaťaženie 

Každý balkón poprípade terasa má svoju veľkosť a možné zaťaženie. Predtým než začnete pestovať, zistite si, či váš balkón znesie váhu črepníkov aj so zeminou

Rozmiestnenie 

Kvetináče si umiestnite tak, aby ste mali ľahký prístup pri zalievaní. Buďte zdvorilí, nezabúdajte na susedov a pod nádoby umiestnite podnosy, aby voda nepretekala. 

Rozpočet 

Záhrada na balkóne si vyžaduje určitú investíciu, ktorú viete samozrejme zminimalizovať. Nekupujte len hotové rastliny v supermarketoch. Skúste si vyhľadať lokálnych pestovateľov alebo začnite od semienok. Jediná vec, na ktorej nešetrite je kvalitná zemina.

 Pestovanie byliniek na balkóne

Na čo nezabudnúť? 

Denné svetlo 

Dobre zvážte výber správnych rastlín. Nestrácajte čas s pestovaním plodín, ktoré nebudú prosperovať. Taktiež prihliadajte, na ktorú svetovú stanu máte orientovaný balkón a koľko slnečného svetla budú mať rastliny počas dňa. Ak je váš balkón orientovaný na juh a celý deň naň dopadá priame slnko, bude sa dariť skoro každej zelenine, mnohým kvetom aj kaktusom. V prípade, že váš balkón je orientovaný na sever alebo ho väčšinu dňa zatieňujú iné budovy, obzrite sa skôr po rastlinách, ktoré si nevyžadujú veľa denného svetla. Ako napríklad paprade, begónie netýkavky. Aj špenátu a šalátu postačí pár hodín denného svetla či niektorým druhom byliniek. 

Poveternostné podmienky 

Je váš balkón alebo terasa vystavená veternému počasiu?  Aj na toto netreba zabúdať pri výbere plodín. Čím vyššie ste, tým častejší veternejšie u vás môže byť a vietor napomáha k vysušovaniu rastlín, čo si vyžaduje pravidelnejšiu starostlivosť. Aby ste zmiernili vietor, zabezpečte si mriežky alebo pletivo, ktoré si umiestnite po bokoch balkóna. Zároveň vám môžu slúžiť ako opora pre ťahavé rastliny. Taktiež je vhodné použitie kvetináčov z ťažších materiálov alebo si ich jednoducho zaťažte, aby sa pri náraze vetra neprevrátili. 

Údržba 

Údržba zeleninovej záhrady na balkóne si bude vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Rastliny treba častejšie zalievať oproti pestovaniu v klasickej  záhrade. Hnojiť je potrebné podľa pokynov pre daný typ plodiny. Odumreté časti rastlín sa odporúča obstrihávať, aby sa energia zo zeminy dostávala do živých častí a podporila ich rast. 

Relax na balkóne

Čo pestovať na balkóne? 

Ako sme už spomenuli, veľa záleží od umiestnenia balkóna. Každopádne, v našom klimatickom pásme máme veľa možností pri výbere. Veľmi obľúbené je pestovanie paradajok na balkóne, taktiež čili papričiek, šalátu, reďkovky, cukety či jahôd. Dokonca nie je problém dopestovať na balkóne aj zemiaky alebo stolové hrozno. Bylinky, ktoré sa dajú využiť pri príprave každodenných pokrmov ako bazalka, tymián, pažítka a mnoho iných

Ak sa zameriavate na okrasné rastliny oproti plodinám, zamyslite nad tým akú farbu a vôňu uprednostňujete a podľa toho si zvoľte také, ktoré vám budú robiť najväčšiu radosť. 

Čo všetko si treba zaobstarať? 

Nádoba 

Je dôležité vybrať si správny kvetináč. Ten si treba zvoliť podľa toho, čo ste sa rozhodli pestovať. Každá rastlina alebo plodina si vyžaduje niečo iné. Niektoré musia byť vysadené ďalej od seba, iné zas hlbšie. Samozrejme pred začatím si prezistite, v ktorom období môžu byť vami zvolené rastliny vysádzané. 

Zemina a substráty 

Základom každého  pestovanie je zemina a substráty, ktoré sú obohatené o živiny. Rastliny ich potrebujú pre svoj rast a vývoj. Pri výbere tiež prihliadajte na to aké rastliny alebo plodiny budete pestovať, aby ste si zaobstarali najvhodnejší podklad, do ktorého vaše rastliny zasadíte. 

Náradie a doplnky 

Aj v menšej balkónovej záhradke sa nezaobídete bez záhradného náradia a záhradných doplnkov.  Určite si obstarajte lopatku, nožnice, rozprašovač, poprípade úložný priestor pre náradie. Samozrejme, nezabudnite na relax a vo vami nádhere vytvorenej záhrade na balkóne si doprajte oddych na pohodlnom záhradnom kresle s kávičkou v ruke.

 Balkónové kvety - sadenie

Ako ste zistili pestovanie na balkóne je možné a my vám želáme príjemné pestovanie a veľa úrody. 

Zdroj: https://www.almanac.com/10-tips-starting-balcony-garden

Ako osvetliť terasu či altánok? Užitočné tipy pre vás

Počas letných večerov si určite radi posedíte na čerstvom vzduchu aj po zotmení a užívate si večernú pohodu. Altánky alebo terasy sú skvelým miestom na oddych a príjemné chvíle strávené s rodinou a priateľmi. Konečne ste si vybudovali vlastný priestor, ale máte pocit, že k dokonalosti vám ešte niečo chýba? Atmosféru letného posedenia výrazne zlepší správne zvolené osvetlenie.  

V dnešnej dobe osvetlenie terasy alebo altánku už nemá len praktický účel. Vhodná kombinácia svetiel dotvorí priestor a zmení celkový dizajn terasy. Ponuka svetiel je veľmi pestrá a existuje mnoho rôznych dekoratívnych kúskov, ktoré esteticky ucelia vonkajšie posedenie. V minulom článku sme sa zamerali na svojpomocnú výstavbu terasy. V tomto článku si povieme o tom, ako ju správne osvetliť a aké kombinácie zvoliť. 

Ako si vybrať to pravé osvetlenie? 

Aby terasa alebo altánok pôsobili harmonicky, musíte sa zamerať na ich celkový vzhľad, a primerane jej veľkosti a tvaru prispôsobiť osvetlenie. Preto je dôležité vopred sa zamyslieť a dbať na správny výber, kde budú jednotlivé svetlá umiestnené. Našťastie, v dnešnej dobe už nie je žiadny problém, keďže k dispozícii máte na výber z rôznych možností vonkajšieho osvetlenia.   

Zabudované vonkajšie osvetlenie  

Ako už samotný názov prezrádza, je to osvetlenie, ktoré je súčasťou stavby a pri výstavbe by sa nemalo zabúdať na predprípravu elektroinštalácie. Samozrejme, trasy na elektrické káble sa dajú vysekať aj dodatočne, len si to vyžaduje skúsenosti odborníka. Podľa zvoleného miesta si môžete vybrať z ponuky stropného, nástenného alebo aj bodového osvetlenia. Zväčša sú umiestnené od seba tak, aby poskytovali dostatok svetla pre celý priestor. Primárne sú určené na použitie v exteriéri, preto výrobcovia používajú pri ich výrobe odolný materiál ako kov, plast alebo sklo. Z úsporného hľadiska k vašej peňaženke a celkovo k prírode majú už väčšinou zabudovanú LED žiarovku. 

Samostatne stojace osvetlenie  

Niektoré si vyžadujú predprípravu elektroinštalácie, preto je potrebné, aby ste si vopred premysleli ich rozmiestnenie. Ale k dispozícii sú aj solárne samostojace lampy, ktoré chytíte a jednoducho umiestnite takmer kamkoľvek na vašej terase alebo v jej okolí. K dispozícii máte na výber z rôznych tvarov a materiálov. Určite si nájdete ideálny kúsok zo stojanového osvetlenia, ktorý esteticky doplní a príjemne rozjasní vaše večerné posedenie, párty alebo filmové premietanie na plátne. 

Solárne lampy 

Keďže ich zdrojom energie je slnko, sú určené hlavne na osvetlenie terasy, altánku alebo iných vonkajších priestorov. Solárne lampy sú ekologické, šetrné k životnému prostrediu a samozrejme, okrem prvotnej investície váš už nič nestoja. Veľkou výhodou je, že na ich inštaláciu nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti. Dôležité je, aby mali prístup k slnečným lúčom, dobili si svoj zásobník a večer vám poskytli osvetlenie. Sú veľmi ľahké a preniesť ich zvládne aj malé dieťa. Tvar a veľkosť si vyberte, tak aby príjemne doplnili vaše prostredie. 

Dekoračné svetelné reťaze 

Kto by ich nemal rád? Malé alebo väčšie svetielka, mnohých tvarov od výmyslu sveta, vždy pôsobia veľmi útulne a romanticky. Keďže existujú rôzne dĺžky reťazí, sú veľmi flexibilné. Ich umiestnenie nemusí byť priamo na vašej terase alebo altánku, určite spestria prostredia ak ich obmotáte okolo zábradlia, stromu alebo kríku. Pri výbere nezabúdajte, aby boli na vonkajšie použitie. Zdroj energie môže byť klasický na zásuvku alebo na baterky.

 Vonkajšie osvetlenie 

Ako nakombinovať vonkajšie osvetlenie? 

Zoznámili sme vás s niekoľkými druhmi vonkajšieho osvetlenia, už ich treba len správne na kombinovať, aby ste dosiahli príjemnú finálnu atmosféru na vašej terase. 

Samozrejme, tak, ako ste sa rozhodovali pri zariaďovaní vašej domácnosti, tak je dôležité vopred sa zamyslieť akým dojmom bude nočná terasa alebo altánok pôsobiť. Ak sa dobre cítite v útulnom prostredí, na terase máte veľa dekoratívnych vankúšikov a oblejších predmetov, pravdepodobne vám bude viac vyhovovať osvetlenie, ktoré bude navodzovať teplú atmosféru. V modernom dizajne zas bude lepšie pôsobiť biele osvetlenie. 

Pri výbere sa zamerajte na: 

  • Typ osvetlenia – môžete použiť teplé žlté svetlo pre príjemnú útulnejšiu atmosféru a studené biele svetlo k modernejšiemu dizajnu. 
  • Rozmiestnenie – aby svetlá pôsobili harmonicky a svietivosť bola rovnomerná, ideálne je, aby boli rozložené v rovnakom rozostupe. 
  • Intenzita – intenzita svetla by mala byť primeraná aktivitám na terase. Pri zabudovanom osvetlení si viete nainštalovať aj regulátor intenzity, čo vám umožní tlmenie svetla, ktoré si prispôsobíte k danej atmosfére.
  • Dizajn – vyberajte osvetlenie, ktoré je v súlade so štýlom vašej terasy alebo altánku. Farba materiálu by mala ladiť s doplnkami, ktoré máte na terase. Napríklad s farbou podlahy, rámu stola alebo posedenia.

 Osvetlenie terasy 

Záver 

So správnym osvetlením sa vaša terasa alebo altánok stane pýchou vašej záhrady a večerných posedení. Vhodne zvolené osvetlenie terasy výrazne prispeje k finálnej atmosfére. Zamerajte sa na jednotný štýl, nezabúdajte na funkčnosť a rozloženie. Pri výbere preto prihliadajte na kvalitu materiál, ktorý je hlavne odolný voči poveternostným vplyvom. Osvetlenie umiestnite v priestore tak, aby nikomu nezavadzalo, ale aby poskytlo požadovanú intenzitu svetla. Pokúste sa nájsť rovnováhu medzi estetikou, praktickosťou a funkčnosťou.

Záhradné osvetlenie

Zimná záhrada po celý rok: Ako si vybrať zariadenie a nábytok?

Snívate o zimnej záhrade, v ktorej by ste si mohli celoročne užívať výhľady na zeleň a pozorovať zmeny ročných období? Poradíme vám, ako si tento sen splniť a ako vašu novú časť domu zariadiť.   

Nenechajte sa zmýliť názvom. Zimná záhrada nemusí byť využívaná len počas najchladnejších mesiacov roka. Radosť vám môže robiť nonstop a poskytnúť vám útočisko počas daždivých dní aj počas tých slnečných. Je skvelým prepojením domu so skutočnou záhradou a ak sa vám skutočne podarí, budete v nej tráviť čas radšej ako vo vašej obývačke.  

Prečo si postaviť zimnú záhradu?  

Ak ešte nie ste pevne rozhodnutí, že zimná záhrada je to, čo potrebujete, možno vás presvedčia nasledovné argumenty. Aké benefity vám teda prinesie zimná záhrada? 

  • Možnosť „využívať” záhradu celoročne – v podstate si zo záhrady ukrojíte malú časť, ktorú zasklíte. Síce sa oberiete o kúsok zelene či terasy, ale zato sa budete môcť tým zvyškom kochať bez prestávky. 
  • Vytvorenie relaxačného miesta – v zimnej záhrade si budete môcť užívať slnečné aj daždivé chvíle pri kávičke, knihe či dobrom jedle. Ohúrite ňou aj všetky návštevy.
  • Ušetríte na kúrení – nie je to pravidlo, no pri kvalitnej výstavbe zimnej záhrady môžete vďaka slnečným lúčom prenikajúcim do domu ušetriť na vykurovaní. 
  • Miesto pre vaše rastlinky – v zimnej záhrade môžete umiestniť nielen izbovky, ale aj vonkajšie rastliny, ktoré v chladných mesiacoch potrebujú viac tepla. 

 Záhrada v zime 

Ako začať s výstavbou zimnej záhrady? 

Je veľa spôsobov, ako zrealizovať zimnú záhradu. Šikovnejší majstri to zvládnu aj svojpomocne kúpou hotovej konštrukcie či vhodného materiálu, menej skúsení by mali nechať výstavbu na profesionálov. Konštrukcia zimnej záhrady môže byť zhotovená z rôznych materiálov. Ktoré sa využívajú najčastejšie? 

Hliník  

Konštrukcia z hliníka patrí medzi najlacnejšie možnosti. Poteší však dobrou odolnosť voči poveternostným vplyvom, trvácnosťou či nízkou hmotnosťou. Hliník si môžete pomocou náteru prispôsobiť dizajnu vášho bývania. Nevýhodou však môže byť krútenie materiálu či labilnosť konštrukcie. Na trhu sú k dispozícii už hotové konštrukcie, ktoré si doma v podstate len poskladáte.

 Zimná záhrada pri dome 

Drevo 

Zimná záhrada z dreva patrí k drahším variantom, no pomôže vám vytvoriť hrejivú a útulnú atmosféru. Jej výstavbu by ste mali nechať na experta. Ak si však sami trúfate a máte skúsenosti s podobnými projektmi, s vhodným materiálom si môžete postaviť záhradu na mieru vašim predstavám. Rátajte však s vyššou cenou a kratšou životnosťou. Drevo je síce pevné, ale je náchylnejšie voči poveternostným vplyvom.  

Murivo 

Tou najodolnejšou záhradou je jednoznačne murovaná. Pri jej výstavbe však budete opäť potrebovať odborníka alebo skúsenosti s murárskymi prácami. Takúto záhradu oceníte najmä v zime, pretože je možné ju zatepliť a pobyt v nej tak bude príjemnejší. Vďaka tomu tiež môžete ušetriť za vykurovanie. Nevýhodou však môže byť vyššia cena za výstavbu záhrady.  

Neoddeliteľnou súčasťou každej zimnej záhrade je tiež jej zasklenie. Aj tu existuje niekoľko možností - môžete zvoliť polykarbonát, jednoduché, dvojité či bezpečnostné sklo. Je predovšetkým nevyhnutné zabezpečiť správne vetranie, aby ste predišli nadmernej vlhkosti, roseniu či únikom tepla. Odporúča sa tiež inštalácia podlahového vykurovania či umiestnenie vykurovacích telies.   

Tip! 

Ak máte doma terasu, je jednoduché premeniť ju na zimnú záhradu. Stačí ju celú, alebo len jej časť, zaskliť. Dnes už je možné umiestniť na nej posuvné dvere/steny či strechu, čo umožní variabilne meniť priestor na terasu a zimnú záhradu. Takáto výstavba na mieru však môže byť finančne nákladnejšia. Alternatívou k zimnej záhrade môže byť tiež pergola, ktorá vám však zabezpečí len ochranu pred dažďom či vetrom a v zimných mesiacoch si ju neužijete.

 Zimná záhrada na terase 

Ako zariadiť zimnú záhradu?  

Ak už máte premyslenú konštrukciu zimnej záhrady, je na čase začať uvažovať nad ostatným vybavením.  

Podlaha  

Ďalšou položkou hneď po konštrukcii a zasklení  je práve podlaha. Opäť máte niekoľko možností. Tou najobľúbenejšou a najpraktickejšou je keramická dlažba. Je odolná, trvácna, ľahko sa čistí a dobre udržuje teplotu. Obľúbená je tiež laminátová podlaha, ktorou môžete docieliť plynulý prechod napr. z obývačky. Tiež sa dobre udržuje a je trvácna.  

Menej praktická a zároveň drahšia je drevená podlaha. Vyžaduje si náročnejšiu starostlivosť, no mnohí na ňu nedajú dopustiť. Najlacnejšou možnosťou je vinylová podlaha, známa aj ako linoleum, ktorá však môže pôsobiť menej kvalitným dojmom. Ekonomickou, praktickou a štýlovou možnosťou sú tiež dekoračné dlaždice z dreva či terakoty, ktoré nájdete v našom e-shope.  

Pri výbere podlahy tiež uvažujte nad tým, či pod ňu neumiestniť podlahové vykurovanie. Okrem stabilnej teploty aj v zime vám pomôže udržať ideálnu vlhkosť bez rosenia. Alternatívou môže byť kvalitný ohrievač.  

Nábytok 

Teraz je načase začať vyberať vhodný nábytok. Tu už je priestor pre vašu fantáziu a vkus, pravidlá sú totiž minimálne. Ak ste sa rozhodli pre murovanú zimnú záhradu alebo viete, že teplota a vlhkosť sa priblížia k bežným interiérovým hodnotám, máte takmer neobmedzený výber z akéhokoľvek interiérového nábytku. Ak ste sa však rozhodli pre lacnejšiu konštrukciu a v zimných mesiacoch predpokladáte nižšie teploty či vyššiu vlhkosť, zvoľte odolný nábytok.  

Vyberajte teda z exteriérových typov nábytku, vyrobených napríklad z umelého ratanu, hliníka, iného kovu či vhodne ošetreného dreva. Pristupujte k vašej zimnej záhrade podobne ako k terase a zvoľte vybavenie, ktoré odolá poveternostným vplyvom. Zároveň vás odmení praktickosťou, trvácnosťou, ľahkou údržbou a tiež prijateľnou cenou. V našej ponuke nájdete množstvo pekných dizajnových kúskov. Vyberajte podľa veľkosti záhrady, obľúbeného materiálu, preferovaného dizajnu či cenového rozpočtu.  

Nezabudnite tiež na vhodné záhradné doplnky, ktoré sa vám môžu zísť.  

Nábytok do zimnej záhrady 

Rastliny  

V neposlednom rade treba spomenúť aj zeleň. Veď čo by to bolo za záhradu bez nej? Opäť tu však záleží na predpokladanej teplote, vlhkosti a množstve slnka vo vašom priestore. Pri nákupe rastlín preto nevyberajte len očami, ale zamyslite sa nad tým, čo ktorá rastlinka potrebuje. Ak nemáte mnoho skúseností s pestovaním rastlín, opäť sa poraďte s odborníkom, napríklad v záhradnom centre.  

V záhradke môžete umiestniť izbové rastliny a v zime aj tie vonkajšie, ktoré by v exteriéri zmrzli. Skvelo sa v nej budú vynímať závesné kvetináče s previslými rastlinkami aj menšie kríky a stromčeky, ako napríklad oleandre či citrusy. Pre dosiahnutie tropickej atmosféry môžete umiestniť aj palmy, kaktusy či sukulenty. Zimná záhrada vám môže čiastočne nahradiť aj skleník a v chladných mesiacoch ju využijete na vaše záhradkárske hobby. 

 Kvety v zimnej záhrade 

Držíme vám palce pri splnení vášho sna a prajeme mnoho príjemných chvíľ vo vašej zimnej záhradke. :)