Garancia doručenia do Vianoc pri objednávkach uskutočnených do 18.12.2023 23:59 hod.
  1. Domovská stránka
  2. Nákupný sprievodca
  3. Grilovačka volá: Ako vybrať dokonalý záhradný gril

Grilovačka volá: Ako vybrať dokonalý záhradný gril

grilovačka na záhradnom grile

Grilovacia sezóna a s ňou lahodná vôňa pečeného mäska už klopú na dvere. Ak ešte nemáte gril, ktorý sa postará o nezabudnuteľné chvíle s blízkymi, poradíme vám, ako si ho správne vybrať.  

Záhrada či terasa bez grilu akoby ani nebola. Veď čo viac spestrí víkendy a letné večery, než spoločná grilovačka s rodinou a priateľmi? Začnite chystať grilovacie dobroty, pretože sezóna sa nezadržateľne blíži. A ak ešte stále váhate nad výberom grilu, čítajte ďalej a my vám poradíme. 

Ešte skôr ako sa začnete obzerať po vhodných modeloch a cenách, by ste si mali položiť niekoľko základných otázok. Pomôžu vám ujasniť si vaše požiadavky a výber potom bude oveľa jednoduchší. 

Základné otázky pred kúpou grilu: 

  • Kde budete gril používať? 

Chcete grilovať na záhrade, terase, balkóne či dokonca v interiéri? Chcete, aby bol gril ľahko prenosný a mobilný? 

  • Koľko ste ochotní investovať? 

Na trhu nájdete riešenia od pár desiatok eur po stovky eur. Chcete investovať do kvality alebo si vystačíte s lacným riešením? 

  • Hľadáte dlhodobé riešenie alebo gril na dve sezóny? 

S otázkou ceny súvisí aj životnosť. Od lacného grilu nemôžete očakávať, že vydrží 10 sezón. Drahšie riešenie naopak môže byť kvalitnejšie a trvácnejšie. 

  • Aké skúsenosti máte s grilovaním?

Ste ostrieľaný grilmajster alebo vaše skúsenosti siahajú po špekačku na paličke? Niektoré grily sú vhodné pre skúsenejších, iné sú veľmi jednoduché na obsluhu. 

  • Aký komfort očakávate? 

Ste ochotní venovať čas dlhšej príprave grilu či náročnejšiemu čisteniu? Alebo si radšej priplatíte za komfort a „čistejšiu” prevádzku? 

  • Aké vzťahy máte so susedmi? 

Aj jedna grilovačka dokáže pokaziť vzťahy so susedmi. Ak sú tí vaši tolerantní voči dymu a zápachu, ste šťastný človek. Ak je to naopak, myslite na to pri výbere grilu.

Keď ste si zodpovedali väčšinu otázok a máte už aspoň akú takú predstavu o vašich nárokoch, môžeme postúpiť k ďalšiemu kroku. Predstavíme vám hlavné typy grilov a ich vlastností. 

záhradný gril

Gril na uhlie 

Tým najznámejším a najdostupnejším typom je gril na drevené uhlie. Pravdepodobne ho už poznáte z rodinných grilovačiek, stanovačiek a podobných akcií. Na trhu nájdete mnoho variantov okrúhleho či obdĺžnikového pôdorysu, s vekom či bez veka. Ceny začínajú už od približne 20 eur. Od tých najlacnejších produktov však neočakávajte vysokú kvalitu a životnosť. Nájdete však aj kvalitnejšie modely, napríklad náš Záhradný gril s kolieskami, vyhotovený z kovu a dreva. Je ľahký, prenosný a praktický. 

Nevýhodou grilu na uhlie je vyššia dymivosť, ktorá môže komplikovať váš susedský život. Preto je takýto gril použiteľný len v exteriéri a ideálne ďalej od obývaných častí. Ak však so susedmi nemáte problém a dokonca sa ku grilovačke radi pripoja, tento gril môže byť pre vás ideálny. K jeho výhodám patrí nízka obstarávacia cena, jednoduchá prevádzka a ľahká prenosnosť. Jedlo zároveň vďaka uhliu dostane typickú dymovú príchuť, bez ktorej si mnohí grilovačku nevedia predstaviť. 

záhradný gril na uhlie

Plynový gril 

Vyšším levelom, či už ide o nákupnú cenu alebo kvalitu a trvácnosť, je plynový gril. Ocenia ho skutoční fajnšmekri a gurmáni, pre ktorých je grilovanie viac ako len hodenie mäsa na rošt. Vyššia investícia sa vám vráti v podobe kvalitne pripravených steakov či burgrov, ale tiež dlhých rokov používania. Okrem vyššej ceny sa pripravte na trochu drahšiu prevádzku. Namiesto uhlia totiž budete potrebovať propán-butánové fľaše. Plynový gril vás prekvapí svojím výkonom a rýchlosťou rozohriatia. 

Obrovskou výhodou plynového grilu je, že takmer nedymí. Jedlo síce nedostane typickú dymovú chuť, ale môžete si ho pripraviť nielen na záhrade, ale tiež na terase či balkóne vášho bytu. Susedov bude otravovať len neznesiteľne lahodná vôňa grilovaných dobrôt. Ďalšou výhodou je možnosť regulácie teploty, vďaka čomu sa vyhnete prepálenému a nesprávne pripravenému jedlu. Obsluha grilu je čistejšia a komfortnejšia. 

Vyberte si z našej ponuky oceľových BBQ plynových grilov s 3 až 5 horákmi a praktickými kolieskami. Oceníte prijateľnú cenu, jednoduchý dizajn a ľahkú údržbu. Vaše jedlo bude vždy rovnomerne ugrilované a šťavnaté.

plynový gril

Elektrický gril

Veľmi praktickou voľbou môže byť aj elektrický gril. Ideálny je najmä pre tých, ktorí nemajú záhradu ani terasu, a chcú grilovať na balkóne či dokonca v kuchyni. Elektrický gril nájdete vo variantoch s nožičkami alebo v podobe kontaktného grilu, ktorý si položíte na stôl či kuchynskú linku. Na jeho použitie budete potrebovať len zdroj elektrickej energie, ktorú máte doma vždy po ruke. Ceny takýchto grilov sú tiež veľmi prijateľné v pár desiatkach eur. 

K výhodám elektrického grilu patrí možnosť použitia v interiéri, jednoduchá prenosnosť, absencia dymu, jednoduchá obsluha, ľahké čistenie či lacná prevádzka. Na druhej strane sa však oberiete o trochu romantiky zo skutočného ohňa. Takýto gril dokáže obsluhovať aj úplný amatér bez skúseností. Oproti grilu na uhlie a plynovému grilu je tiež bezpečnejší a nie je tu riziko požiaru či výbuchu. 

elektrický gril

Záhradné ohnisko 

Poslednou možnosťou, hoci nejde tak úplne o gril, je oceľové ohnisko. Je vhodné len do záhrady a je potrebné ho umiestniť v bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov. Pomôže vám však vyčariť útulnú atmosféru a užijete si s ním nezabudnuteľné večery pri ohni. Obstarávacia cena nie je vysoká a na založenie ohňa budete potrebovať už len poriadne suché drevo. 

Vyberte si z ponuky našich ohnísk vyrobených z kvalitnej ocele a pevnej konštrukcie. Súčasťou každého je aj mriežka proti lietajúcim iskrám, ktorá zvýši bezpečnosť ohniska. Vďaka roštu si budete môcť na ohni ugrilovať jedlo alebo si ho opiecť starým dobrým spôsobom na paličke. Narozdiel od grilov si však môžete vychutnávať romantickú atmosféru ohniska aj len tak bez opekania. Pripravte sa však na dymivosť podobnú klasickej opekačke. 

záhradné ohnisko

Ktorý typ vám bude robiť radosť vo vašej záhrade či na terase? Ak si stále neviete rady, neváhajte sa na nás obrátiť a my vám s výberom radi pomôžeme. Nezabudnite ani na ďalšie záhradné doplnky, ktoré nakúpite pohodlne v našom e-shope.