Tipy a triky, Strana 2

Kompostovanie v záhrade pre amatérov: Všetko, čo potrebujete vedieť

Máte záhradu? Tak potom by v nej nemal chýbať ani praktický a ekologický kompostér. Vďaka nemu si totiž zabezpečíte jednoduchý prísun živín pre vaše rastlinky. Navyše sa ekologicky a efektívne zbavíte kuchynských zvyškov či záhradného odpadu.  

Ak ste ešte neprepadli kompostovaniu, veríme, že tento článok všetko zmení. Ide totiž o veľmi praktickú záhradnú aktivitu, ktorá vás nebude stáť takmer nič a prinesie vám kopec benefitov. Sami si vytvoríte úrodné hnojivo bohaté na humus, ktoré prospeje vašim rastlinám, kvetom a plodinám. Zároveň znížite váš objem biologického odpadu a namiesto vyhadzovania do komunálu ho efektívne využijete.  

Ako a kde začať pri kompostovaní?  

V prvom rade je ideálne mať záhradku, či už vlastnú alebo komunitnú, kde môžete kompostovať spoločne. Jednoducho potrebujete priestor na umiestnenie kompostéru a tiež podmienky, v ktorých dokážete kompost následne aj využiť. Ideálne je umiestniť kompostér ďalej od obytného priestoru, aby ste predišli zápachu, ktorý je prirodzenou súčasťou kompostovania. Umiestnenie v polotieni či tieni však nepríjemné pachy minimalizuje, a to najmä v letných mesiacoch.  

Kompostovať sa dá tiež na terase či balkóne, alebo dokonca v interiéri. V takýchto podmienkach je však ideálny menší kompostér do domácnosti, napríklad s využitím dážďoviek. Výsledný kompost a dážďovkový čaj, ktorý vznikne, môžete skvele využiť pre vaše izbové aj balkónové rastlinky alebo ich podarovať susedom. Mnohé bytové domy už dnes disponujú aj spoločnými kompostérmi, ktoré bývajú často umiestnené pri smetiakoch.  

Ak nemáte prístup k spoločnému kompostéru, prvým krokom je zaobstarať si jeden vlastný. V našom e-shope nájdete niekoľko veľkostí od menšieho 380-litrového kompostéra po 1600-litrový kompostér. Objem je vhodné zvoliť podľa veľkosti vašej záhradky, pričom platí, že 1 m2 záhrady = približne 1 litru objemu kompostéru. Záleží tiež samozrejme na tom, na čo všetko sa chystáte výsledný kompost využívať, či chcete mať väčšiu zásobu na darovanie, či predaj a podobne.   

Naše ľahké plastové kompostéry sú jednoduché na manipuláciu, majú dlhú životnosť a sú odolné voči poveternostným vplyvom. Čierna farba materiálu urýchľuje rozklad kompostu a výklopné veko zas uľahčuje plnenie. Okrem kompostéru už nepotrebujete takmer nič viac. Postačí vám už len vedro či fúrik na zvoz záhradného odpadu, lopata na prevzdušňovanie a prehadzovanie, a troška trpezlivosti k tomu. 

 Záhradné kompostéry 

Základné pravidlá kompostovania 

Kompostovanie nie je žiadna veľká veda a zvládne ho každý záhradkár-začiatočník. Postačí dodržať niekoľko pravidiel, týkajúcich sa prevažne materiálového zloženia kompostu. Ten by mal byť totiž tvorený 2 hlavnými zložkami: uhlíkatými a dusíkatými. Ideálny pomer medzi nimi je 30:1 v prospech uhlíkatých zložiek.  

  • Uhlíkaté zložky tvoria tvrdšie a drevnatejšie materiály typu suché či vlhké lístie, drevná štiepka, nebielený papier, slama, prípadne menšie množstvá novín či kartónu. Tieto slúžia ako drenáž, prevzdušňujú kompost a odvádzajú prebytočnú vlhkosť. 

 Kompostovanie v záhrade 

  • Dusíkaté zložky tvoria mäkké a vlhké zložky, teda najmä bioodpad z kuchyne alebo šťavnatý odpad zo záhrady. Ten môže byť tvorený posekanou trávou z kosenia, burinou, popadaným ovocím či dokonca trusom hospodárskych zvierat.

 Bioodpad 

Kompost by mal vždy obsahovať obe tieto zložky v čo najideálnejšom pomere. Nepotrebujete na to žiaden merač, stačí použiť senzorické schopnosti. Najlepším ukazovateľom je vlhkosť zmesi. Tá by mala byť po stlačení kompaktná, no nie príliš mokrá. Ak po stlačení bude držať tvar a vyprodukuje len zopár kvapiek vody, kompost je ideálny.  

Pre dosiahnutie kvalitného kompostu je tiež potrebné dusíkaté a uhlíkaté zložky dobre premiešať a pravidelne ich prehadzovať a prevzdušňovať. Platí, že ak je kompost príliš mokrý alebo sa rozkladá rýchlo a zapácha, treba ho poprehadzovať a pridať uhlíkatú zložku. Ak je naopak príliš suchý a rozklad prebieha pomaly, treba ho poliať vodou, prípadne pridať aj dusíkatý materiál.  

Ako založiť kompost?  

Ak ste doteraz nekompostovali, musíte kompost najprv založiť. Ideálnym obdobím je jeseň, pretože vtedy vzniká najviac záhradného odpadu. Pri zakladaní je vhodné najprv vyhĺbiť plytkú jamu a vytvoriť podklad pre kompostér z vrstvy zeminy či piesku. Následne do kompostéra naukladajte základnú hrubšiu vrstvu (cca 10 cm) uhlíkatého materiálu, napr. drevnej štiepky, posekaných vetvičiek či vlhkého lístia. Pokračujte štandardným pridávaním uhlíkatého (všetko drevnaté) aj dusíkatého materiálu (všetko šťavnaté), nezabudnite zmes prehadzovať a prevzdušňovať. Pre urýchlenie tvorby potrebných baktérií a mikroorganizmov môžete použiť aj štartér alebo už hotový kompost. 

 Humus pôda 

Čo patrí a nepatrí do kompostu? 

 

  • Kuchynský bioodpad rastlinného pôvodu 
  • Nahnité ovocie a zelenina 
  • Vajíčkové škrupiny, kôstky, orechové škrupiny
  • Trus hospodárskych zvierat, srsť, perie
  • Papierové obaly z vajíčok, použité papierové utierky, nebielený papier a kartón v malom množstve
  • Posekaná tráva, burina, seno, slama, piliny
  • Drevná štiepka a posekané konáre
  • Použité čajové vrecká, káva 

Pozn.: Všetky zložky by mali byť pred kompostovaním posekané či podrvené na malé časti. 

 

  • Odpad živočíšneho pôvodu – mäso, kosti, mliečne produkty
  • Zvyšky tepelne upravených jedál 
  • Šupky z citrusov (len v malom obmedzenom množstve)
  • Výkaly psov a mačiek 
  • Noviny (len v malom obmedzenom množstve)
  • Prach, popol, špina
  • Plasty, sklo, textil, kov, bielený papier 
  • Chemikálie, lieky, farby či oleje  

Ako kompost využiť?  

Keď už viete, ako kompost vytvoriť a ako sa oň starať, treba už len trpezlivo čakať na výsledky vašej práce. Kvalitný kompost potrebuje svoj čas, preto hotové hnojivo v podobe úrodnej čiernej zeminy môžete očakávať od 6 mesiacov do 2 rokov od založenia. Vo vašej záhrade, na balkóne aj v byte preň nájdete široké využitie – hnojenie stromčekov, zeleniny, záhradných kvetov aj izbových rastlín. Kompost môžete miešať so zeminou v rôznom pomere a využiť ho pri výsadbe, presádzaní aj pravidelnej starostlivosti o vaše rastliny. Odmenia sa vám krásnymi kvetmi a bohatou úrodou.