Garancia doručenia do Vianoc pri objednávkach uskutočnených do 19.12.2024  12:00 hod. 

Skleník alebo fóliovník? Porovnali sme pre vás výhody a nevýhody oboch

Chceli by ste posunúť vašu vášeň pre pestovanie na nový level a pokukujete po skleníkoch a fóliovníkoch? Ak ešte nemáte jasno v tom, ktoré riešenie zvoliť, ste na správnom mieste. V nasledujúcom článku vám totiž pomôžeme s rozhodovaním a porovnáme obe možnosti.  

Záhradkárska sezóna trvá na Slovensku približne od marca do októbra, čo je dostatočný čas na to, aby ste si zasadili a pozbierali všetko, na čo máte chuť. Aj počas sezóny však môže byť počasie premenlivé a dokáže prekvapiť mrázikmi či rekordnými horúčavami, ale tiež striedaním sucha a mokra. Ak chcete svoje rastlinky ochrániť pred výkyvmi počasia a zároveň si predĺžiť záhradkársku sezónu, pomôže vám skleník či fóliovník

 Pestovanie v skleníku 

Čo majú skleník a fóliovník spoločné? 

Obe riešenia boli vyvinuté na to, aby zjednodušili pestovanie a vytvorili stabilnú a optimálnu klímu pre vaše rastliny a plodiny, ktoré tak dokážete dopestovať oveľa rýchlejšie a kvalitnejšie. Skleník či fóliovník vám a vašim rastlinám zabezpečí najmä: 

  • optimálnu teplotu, 
  • optimálnu vlhkosť,
  • optimálne svetelné podmienky,
  • ochranu pre nepriazňami počasia,
  • ochranu pred postrekmi z okolia, 
  • ochranu pred škodcami,
  • lepšiu úrodnosť,
  • rýchlejší rast, 
  • predĺženie pestovateľskej sezóny.  

Ako môžete vidieť, tých benefitov je požehnane bez ohľadu na to, pre ktoré riešenie sa rozhodnete. Napriek tomu je dobré poznať aj ich rozdiely a výhody či nevýhody. Každému totiž vyhovuje niečo iné a každý má odlišné očakávania.

 Fóliovník na záhrade 

Aké sú medzi skleníkom a fóliovníkom rozdiely? 

Aby sme vaše rozhodovanie uľahčili, rozhodli sme sa porovnať najmä vlastnosti, v ktorých sa môžu tieto dve riešenia viac či menej rozchádzať a ktoré môžu pri kúpe či následnom používaní zavážiť. Tu sú tie najdôležitejšie z nich:  

Cena 

Pre mnohých je kúpna cena stále tým najdôležitejším atribútom a hľadajú čo najlacnejšie riešenie, ktoré môžu mať hneď a bez zdĺhavého šetrenia. V tom prípade jednoznačne vyhráva lacnejší fóliovník, ktorý dokážete v menších rozmeroch kúpiť už za pár desiatok eur. Za jeho nižšou cenou samozrejme stojí lacnejší materiál a jednoduchšia konštrukcia. Pre porovnanie ceny skleníkov sa pohybujú nie v desiatkach, ale stovkách eur. 

Životnosť 

Cena a použitý materiál idú ruka v ruke so životnosťou. Zrejme už tušíte, že tu vyhráva skleník, ktorý sa vám za svoju cenu odvďačí dlhými rokmi služby. Použité materiály, ako sú sklo, polykarbonát, hliník či oceľ, sú trvácne a kvalitné. Celá konštrukcia je ťažšia a pevnejšia. Skleník tak dokáže dlhšie odolávať poveternostným vplyvom a pri správnej starostlivosti slúžiť aj desiatky rokov. Neznamená to však, že fóliovník vám odíde po jednej sezóne. Pri správnej údržbe ho môžete používať aj 5 či viac rokov.  

Estetika  

Ak si potrpíte na estetickú stránku a hľadáte riešenie, ktoré vašej záhrade dodá romantickú vidiecku atmosféru, zrejme najviac oceníte „starý dobrý” skleník. Najvernejšie samozrejme vyzerá, keď je postavený z poctivého skla, no ide tiež o najdrahší variant. Polykarbonát už pôsobí o niečo menej elegantne, no stále ide o veľmi pekné a štýlové riešenie. Od fóliovníkov však podobné estetické vlastnosti neočakávajte. Tu vyhráva najmä praktickosť a funkčnosť.

 Záhradný skleník 

Mobilita 

Mnohí záhradkári ocenia vyššiu flexibilitu a mobilitu, v ktorej jednoznačne vedie fóliovník. Disponuje ľahkou a prenosnou konštrukciou, ktorú môžete kedykoľvek presunúť alebo zložiť a odložiť na ďalšiu sezónu. Táto vlastnosť sa vám môže hodiť aj v prípade, že reorganizujete záhradu, sťahujete sa alebo ste len prišli na to, že vybrané miesto pre fóliovník nebolo ideálne (napr. kvôli svetelným podmienkam). Naopak so skleníkom až tak ľahko nepohnete.  

Dĺžka sezóny 

Skleník aj fóliovník vám pomôžu predĺžiť záhradkársku sezónu, no skleník je v tom určite väčší pomocník. Dokáže totiž lepšie odolávať mrazom, má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a je možné ho tiež vykurovať. So sadením tak môžete pokojne začať už v zime alebo si môžete dopestovať aj exotické rastliny a plodiny. Narozdiel od skleníka vám fóliovník pomôže predĺžiť sezónu len o pár týždňov. Stále však zaručí lepšie podmienky ako keby ste ho nemali.   

Inštalácia 

Možno vás bude zaujímať aj to, aká náročná je inštalácia oboch riešení. V prípade skleníku vám zrejme bude musieť pomôcť odborník. Spravidla si skleník vyžaduje aj výstavbu podmurovky, čo však zvládne nejeden šikovný majster. Fóliovník si oproti tomu jednoducho postavíte sami, pretože ide o ľahkú a prenosnú konštrukciu potiahnutú fóliou. Znamená to, že v jednoduchej inštalácii určite vyhráva fóliovník.  

Veríme, že teraz už ste o niečo múdrejší a vaše rozhodovanie o kúpe skleníka či fóliovníka bude jednoduchšie. V našom e-shope nájdete mnoho variantov a veľkostí, z ktorých si vyberie naozaj každý. Ak máte predsa len ďalšie otázky a potrebujete pomôcť s výberom, neváhajte nás kontaktovať