Infolinka je počas sviatkov nedostupná. Kontaktujte nás prosím emailom. Infolinka bude dostupná od 02.01.2025.

Nákupný sprievodca

Vírivka na záhrade: Ako si vybrať tú správnu a kam ju umiestniť?

Keď sa povie vírivka, každý si predstaví bublinky obklopujúce celé telo ponorené v príjemne teplej vode, ktoré navodia pocit uvoľnenia, relaxu a pohody. Dlhé roky to bola možnosť, ktorú ste si vedeli dopriať len v spa centrách, kúpaliskách alebo hoteloch. Dnes si už viete zabezpečiť vírivku a dopriať si relax a pohodu aj u vás na záhrade alebo terase. Aby ste mali lepší prehľad o vírivkách, poradíme vám, ako vybrať tú správnu a kam ju umiestniť na vašom pozemku. 

Ako si vybrať nafukovaciu vírivku? 

Ako pri všetkom, aj pri vírivke by ste sa pred kúpou mali zamyslieť nad pár bodmi. Minimálne nad priestorom, kde vírivku umiestnite, pre koľko ľudí má byť určená, aké by mala mať funkcie a koľko času budete venovať jej údržbe.  

Umiestnenie vírivky 

Možnosti sú samozrejme rôznorodé. Nafukovaciu vírivku môžete osadiť takmer kdekoľvek v exteriéri, ale aj v interiéri. Ak vám to priestor dovoľuje, umiestnite si ju samostatne na terasu, alebo zvoľte priestor pri vašom bazéne a postupne si vytvárajte domáce spa centrum.

Väčšinu víriviek viete využívať celoročne, takže nemusíte špekulovať nad zazimovaním. Inteligentný systém FreezeSchield, ktorý je už súčasťou mnohých víriviek, zaznamenáva teplotu. Ak klesne pod 6°, vodu sa začne automaticky vyhrievať na 10°, aby nezamrzla. Termokryt napomáha, aby voda vo vírivkej ostala čo najdlhšie teplá a zamedzuje aj vzniku rôznych nečistôt, ktoré sa môžu do vody dostať z okolia.

 Vírivky s rámom pod záhradným altánkom a na drevenej terase 

Parametre 

Vírivky sú zväčša vyrábané pre 4-6 osôb a samozrejme od toho závisí aj ich celkový rozmer. Tvar majú okrúhly alebo štvorcový, čo však na ich funkcii vôbec nič nemení, len si zvolíte, ktorý vám viac vyhovuje. Montáž a demontáž nie je vôbec náročná, stačí mať trochu zručnosti so skladaním. 

Digitálna pumpa, vám uľahčí prácu a s ľahkosťou nafúkne steny nafukovacej vírivky. Zabudovaný filtračný systém má okrem filtrovania aj masážnu funkciu a tiež obsahuje dôležitý vykurovací modul, ktorý zabezpečí teplotu vody do 40° a navodí exkluzívny relax. 

Integrované filtre vo vírivke 

Všetky tieto funkcie viete ovládať pomocou digitálneho ovládacieho panela. Toto pohodlie si viete užiť v LAY-Z-SPA Jaccuzzi Whirpool Bestway.

Myslíte, že pohodlnejšie to ani nemôže byť? Ale môže, ak si zabezpečíte vírivku s inteligentným ovládaním. Stačí vám pripojiť zariadenie k WiFi, stiahnuť si aplikáciu  a systémové funkcie môžete ovládať odkiaľkoľvek. Takúto funkciu máte k dispozícii napríklad s vírivkou Whirpool Bestway Lay Z-Spa Madeira.

Starostlivosť o nafukovaciu vírivku 

Ak vlastníte bazén, viete, že o vodu v ňom sa treba pravidelne starať, a tak isto je to aj s vodou vo vírívke. Voda vo vírivke sa vďaka filtračnému systému pravidelne udržuje, ale aby vám vydržala čo najdlhšie čistá, vyžaduje si starostlivosti o trochu naviac. Samozrejme, vynahradí vám to oddychom stráveným v nej. 

Sledovanie pH vody 

To vám zabezpečí dobrú kvalitu vody bez zápachu, keďže pravidelnou dezinfekciou ju budete udržiavať. Ideálne pH vody vo vírivke by malo byť medzi 7,2 – 7,6, čo je mierna zásaditosť. Ak je pH mimo tejto rozpätia, môže to mať negatívny vplyv na účinnosť dezinfekčných prostriedkov a viesť k vzniku nežiaducich baktérií a rias vo vode. 

Preto je dôležité pravidelne sledovať pH vody vo vírivke a vykonávať potrebné úpravy. Existujú rôzne testovacie sady a elektronické meracie zariadenia, ktoré vám umožnia presne zmerať pH vody. Ak zistíte, že pH je mimo optimálneho rozpätia, je potrebné podniknúť kroky na jeho upravenie.

 Ruka držiaca PH test 

Použitie chémie 

Vírivky si vyžadujú aj používanie chémie. Zvoliť si môžete chlórovú chémiu, pri ktorej treba počítať s pravidelnou obmenou vody raz za 3 mesiace. Samozrejme pri tomto procese je potrebné zároveň vírivku a všetky potrubia dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať. Alebo si môžete zvoliť bezchlórovú údržbu s pomocou napr. kyslíkovej chémie. Tento spôsob je šetrnejší k prírode a zvykne sa dávkovať raz za týždeň. Bez použitia chlóru nevzniká vo vode chloramín. To znamená, že ak nezabudnete na pravidelné sledovanie pH, voda vydrží čistá aj rok, čo vám tiež ušetrí financie 

Praktické doplnky pre dokonalý zážitok 

Užite si vaše chvíle vo vírivke naplno. Spa vankúše vám umožnia oprieť si hlavu a uvoľniť si zároveň aj krk a krčnú chrbticu. Držiak na nápoje je drobná vychytávka, s ktorou budete mať váš obľúbený drink stále po ruke. 

Alebo si zabezpečte praktický rám pre vírivku, ktorý je aj s úložným priestorom a zároveň ju elegantne doplní. Podľa vašich preferencií si nakoniec nájdete tú vhodnú pre vás, aby ste si relax v nej užili naplno.

 Vírivka s bublajúcou vodou odradená rámom pre vírivku

Kovový, plastový či drevený? Ako si vybrať dokonalý záhradný domček

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez záhradného náradia a doplnkov. Kde ich však uskladniť, aby vám nezaberali miesto a nekazili estetický zážitok? Práve záhradný domček poslúži ako praktická kôlňa a bude pre vás skvelým riešením. 

Či je zima alebo leto, záhrada si počas celého roka vyžaduje takmer nepretržitú údržbu. Pokosiť trávnik, poliať záhony, poorať zeminu, pohrabať lístie… to je len zlomok činností, na ktoré musí byť majiteľ záhrady pripravený. Každá z nich si navyše vyžaduje určité nástroje a pomôcky, ktoré je potrebné niekde uskladniť.  

Záhradný domček však poskytne útočisko nielen vášmu náradiu, ale aj ďalším predmetom. Nájde sa v ňom miesto na uskladnenie kosačky, nafukovacieho či skladacieho bazéna, záhradných lehátok, záhradných zostáv, grilov či dokonca bicyklov. Niektoré domčeky sú také priestranné, že si z nich môžete vytvoriť aj svoju dielňu či odpočívareň. Kapacita úložiska a možnosti jeho využitia samozrejme závisia na výbere konkrétneho modelu domčeka. 

Drevený záhradný domček

Ako si vybrať záhradný domček? 

Pri hľadaní vhodného typu záhradného domčeka je niekoľko atribútov, ktorými sa odlišujú. Sú to: 

Druh materiálu 

Na trhu nájdete domčeky vyrobené z dreva, kovu či plastu. Každý druh materiálu má pritom svoje výhody aj nevýhody. Kým domček z dreva pôsobí robustným a prírodným dojmom, je tiež náročnejší na montáž či údržbu a je finančne nákladnejší. Domček z kovu vyzerá menej romanticky, no je lacnejší a jednoduchší na údržbu. Plastový domček je tiež veľmi praktický, ľahko montovateľný a bezúdržbový, no nie každému ulahodí jeho menej prírodný vzhľad.  

Domčeky z pozinkovaného kovu alebo domčeky z robustného plastu, ktoré nájdete v našej ponuke, zmontujete s trochou šikovnosti aj sami. Sú odolné voči poveternostným vplyvom, vode a UV žiareniu. Svoj vzhľad a funkčnosť si zachovajú aj dlhé roky a stanú sa neoceniteľnou súčasťou vašej záhrady. Aj bez použitia dreva získate elegantné riešenie, na ktoré bude radosť pozerať. Pri znečistení ich navyše len stačí opláchnuť hadicou a je hotovo.  

Veľkosť 

Rozmery záhradných domčekov sa líšia. Pri výbere preto záleží len na tom, na čo chcete domček využívať, akú veľkú máte záhradu a koľko peňazí ste ochotní investovať. Priamo úmerne k veľkosti sa totiž zvyšuje aj cena. Môžete si vybrať domček o veľkosti približne 2 m², v ktorom uskladníte len nevyhnutné náradie, alebo tiež 20 m², v ktorom uložíte aj bicykel, drevo či záhradnú sedačku. Aj veľkosť domčekov má však svoje limity. Nemala by presiahnuť plochu 25 m² a výšku 5 m, pretože by ste už potrebovali stavebné povolenie.  

Konštrukcia  

Aby váš záhradný domček ustál aj silnejší vietor či dážď, mal by byť dostatočne ukotvený. Ideálne je, ak je položený na pevnom a tvdrom základe, napríklad betóne či zámkovej dlažbe. V prípade položenia na trávnik by mal mať domček pevnú podlahu, ktorá je už často súčasťou balenia. Modely z plastu a plechu sú často kvôli nízkej váhe vystužené aj pevným kovovým rámom. Nemusíte sa preto báť, že vám ich odfúkne ako domček z kariet.  

V našej ponuke nájdete nespočetné množstvo riešení v mnohým prevedeniach, veľkostiach a farbách. Stačí si len vybrať, ktorý domček čo najlepšie zapadne do vašej krásnej záhrady. Vďaka nemu získate celoročného pomocníka pre uskladnenie čohokoľvek, čo práve nechcete mať na očiach. 

Skleník alebo fóliovník? Porovnali sme pre vás výhody a nevýhody oboch

Chceli by ste posunúť vašu vášeň pre pestovanie na nový level a pokukujete po skleníkoch a fóliovníkoch? Ak ešte nemáte jasno v tom, ktoré riešenie zvoliť, ste na správnom mieste. V nasledujúcom článku vám totiž pomôžeme s rozhodovaním a porovnáme obe možnosti.  

Záhradkárska sezóna trvá na Slovensku približne od marca do októbra, čo je dostatočný čas na to, aby ste si zasadili a pozbierali všetko, na čo máte chuť. Aj počas sezóny však môže byť počasie premenlivé a dokáže prekvapiť mrázikmi či rekordnými horúčavami, ale tiež striedaním sucha a mokra. Ak chcete svoje rastlinky ochrániť pred výkyvmi počasia a zároveň si predĺžiť záhradkársku sezónu, pomôže vám skleník či fóliovník

 Pestovanie v skleníku 

Čo majú skleník a fóliovník spoločné? 

Obe riešenia boli vyvinuté na to, aby zjednodušili pestovanie a vytvorili stabilnú a optimálnu klímu pre vaše rastliny a plodiny, ktoré tak dokážete dopestovať oveľa rýchlejšie a kvalitnejšie. Skleník či fóliovník vám a vašim rastlinám zabezpečí najmä: 

  • optimálnu teplotu, 
  • optimálnu vlhkosť,
  • optimálne svetelné podmienky,
  • ochranu pre nepriazňami počasia,
  • ochranu pred postrekmi z okolia, 
  • ochranu pred škodcami,
  • lepšiu úrodnosť,
  • rýchlejší rast, 
  • predĺženie pestovateľskej sezóny.  

Ako môžete vidieť, tých benefitov je požehnane bez ohľadu na to, pre ktoré riešenie sa rozhodnete. Napriek tomu je dobré poznať aj ich rozdiely a výhody či nevýhody. Každému totiž vyhovuje niečo iné a každý má odlišné očakávania.

 Fóliovník na záhrade 

Aké sú medzi skleníkom a fóliovníkom rozdiely? 

Aby sme vaše rozhodovanie uľahčili, rozhodli sme sa porovnať najmä vlastnosti, v ktorých sa môžu tieto dve riešenia viac či menej rozchádzať a ktoré môžu pri kúpe či následnom používaní zavážiť. Tu sú tie najdôležitejšie z nich:  

Cena 

Pre mnohých je kúpna cena stále tým najdôležitejším atribútom a hľadajú čo najlacnejšie riešenie, ktoré môžu mať hneď a bez zdĺhavého šetrenia. V tom prípade jednoznačne vyhráva lacnejší fóliovník, ktorý dokážete v menších rozmeroch kúpiť už za pár desiatok eur. Za jeho nižšou cenou samozrejme stojí lacnejší materiál a jednoduchšia konštrukcia. Pre porovnanie ceny skleníkov sa pohybujú nie v desiatkach, ale stovkách eur. 

Životnosť 

Cena a použitý materiál idú ruka v ruke so životnosťou. Zrejme už tušíte, že tu vyhráva skleník, ktorý sa vám za svoju cenu odvďačí dlhými rokmi služby. Použité materiály, ako sú sklo, polykarbonát, hliník či oceľ, sú trvácne a kvalitné. Celá konštrukcia je ťažšia a pevnejšia. Skleník tak dokáže dlhšie odolávať poveternostným vplyvom a pri správnej starostlivosti slúžiť aj desiatky rokov. Neznamená to však, že fóliovník vám odíde po jednej sezóne. Pri správnej údržbe ho môžete používať aj 5 či viac rokov.  

Estetika  

Ak si potrpíte na estetickú stránku a hľadáte riešenie, ktoré vašej záhrade dodá romantickú vidiecku atmosféru, zrejme najviac oceníte „starý dobrý” skleník. Najvernejšie samozrejme vyzerá, keď je postavený z poctivého skla, no ide tiež o najdrahší variant. Polykarbonát už pôsobí o niečo menej elegantne, no stále ide o veľmi pekné a štýlové riešenie. Od fóliovníkov však podobné estetické vlastnosti neočakávajte. Tu vyhráva najmä praktickosť a funkčnosť.

 Záhradný skleník 

Mobilita 

Mnohí záhradkári ocenia vyššiu flexibilitu a mobilitu, v ktorej jednoznačne vedie fóliovník. Disponuje ľahkou a prenosnou konštrukciou, ktorú môžete kedykoľvek presunúť alebo zložiť a odložiť na ďalšiu sezónu. Táto vlastnosť sa vám môže hodiť aj v prípade, že reorganizujete záhradu, sťahujete sa alebo ste len prišli na to, že vybrané miesto pre fóliovník nebolo ideálne (napr. kvôli svetelným podmienkam). Naopak so skleníkom až tak ľahko nepohnete.  

Dĺžka sezóny 

Skleník aj fóliovník vám pomôžu predĺžiť záhradkársku sezónu, no skleník je v tom určite väčší pomocník. Dokáže totiž lepšie odolávať mrazom, má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a je možné ho tiež vykurovať. So sadením tak môžete pokojne začať už v zime alebo si môžete dopestovať aj exotické rastliny a plodiny. Narozdiel od skleníka vám fóliovník pomôže predĺžiť sezónu len o pár týždňov. Stále však zaručí lepšie podmienky ako keby ste ho nemali.   

Inštalácia 

Možno vás bude zaujímať aj to, aká náročná je inštalácia oboch riešení. V prípade skleníku vám zrejme bude musieť pomôcť odborník. Spravidla si skleník vyžaduje aj výstavbu podmurovky, čo však zvládne nejeden šikovný majster. Fóliovník si oproti tomu jednoducho postavíte sami, pretože ide o ľahkú a prenosnú konštrukciu potiahnutú fóliou. Znamená to, že v jednoduchej inštalácii určite vyhráva fóliovník.  

Veríme, že teraz už ste o niečo múdrejší a vaše rozhodovanie o kúpe skleníka či fóliovníka bude jednoduchšie. V našom e-shope nájdete mnoho variantov a veľkostí, z ktorých si vyberie naozaj každý. Ak máte predsa len ďalšie otázky a potrebujete pomôcť s výberom, neváhajte nás kontaktovať

Grilovačka volá: Ako vybrať dokonalý záhradný gril

Grilovacia sezóna a s ňou lahodná vôňa pečeného mäska už klopú na dvere. Ak ešte nemáte gril, ktorý sa postará o nezabudnuteľné chvíle s blízkymi, poradíme vám, ako si ho správne vybrať.   

Záhrada či terasa bez grilu akoby ani nebola. Veď čo viac spestrí víkendy a letné večery, než spoločná grilovačka s rodinou a priateľmi? Začnite chystať grilovacie dobroty, pretože sezóna sa nezadržateľne blíži. A ak ešte stále váhate nad výberom grilu, čítajte ďalej a my vám poradíme.  

Ešte skôr ako sa začnete obzerať po vhodných modeloch a cenách, by ste si mali položiť niekoľko základných otázok. Pomôžu vám ujasniť si vaše požiadavky a výber potom bude oveľa jednoduchší.  

Základné otázky pred kúpou grilu:  

  • Kde budete gril používať?  

Chcete grilovať na záhrade, terase, balkóne či dokonca v interiéri? Chcete, aby bol gril ľahko prenosný a mobilný?  

  • Koľko ste ochotní investovať?  

Na trhu nájdete riešenia od pár desiatok eur po stovky eur. Chcete investovať do kvality alebo si vystačíte s lacným riešením?  

  • Hľadáte dlhodobé riešenie alebo gril na dve sezóny?  

S otázkou ceny súvisí aj životnosť. Od lacného grilu nemôžete očakávať, že vydrží 10 sezón. Drahšie riešenie naopak môže byť kvalitnejšie a trvácnejšie.  

  • Aké skúsenosti máte s grilovaním? 

Ste ostrieľaný grilmajster alebo vaše skúsenosti siahajú po špekačku na paličke? Niektoré grily sú vhodné pre skúsenejších, iné sú veľmi jednoduché na obsluhu.  

  • Aký komfort očakávate?  

Ste ochotní venovať čas dlhšej príprave grilu či náročnejšiemu čisteniu? Alebo si radšej priplatíte za komfort a „čistejšiu” prevádzku?  

  • Aké vzťahy máte so susedmi?  

Aj jedna grilovačka dokáže pokaziť vzťahy so susedmi. Ak sú tí vaši tolerantní voči dymu a zápachu, ste šťastný človek. Ak je to naopak, myslite na to pri výbere grilu. 

Keď ste si zodpovedali väčšinu otázok a máte už aspoň akú takú predstavu o vašich nárokoch, môžeme postúpiť k ďalšiemu kroku. Predstavíme vám hlavné typy grilov a ich vlastností. 

 Záhradný gril 

Gril na uhlie  

Tým najznámejším a najdostupnejším typom je gril na drevené uhlie. Pravdepodobne ho už poznáte z rodinných grilovačiek, stanovačiek a podobných akcií. Na trhu nájdete mnoho variantov okrúhleho či obdĺžnikového pôdorysu, s vekom či bez veka. Ceny začínajú už od približne 20 eur. Od tých najlacnejších produktov však neočakávajte vysokú kvalitu a životnosť. Nájdete však aj kvalitnejšie modely, napríklad náš Záhradný gril s kolieskami, vyhotovený z kovu a dreva. Je ľahký, prenosný a praktický.  

Nevýhodou grilu na uhlie je vyššia dymivosť, ktorá môže komplikovať váš susedský život. Preto je takýto gril použiteľný len v exteriéri a ideálne ďalej od obývaných častí. Ak však so susedmi nemáte problém a dokonca sa ku grilovačke radi pripoja, tento gril môže byť pre vás ideálny. K jeho výhodám patrí nízka obstarávacia cena, jednoduchá prevádzka a ľahká prenosnosť. Jedlo zároveň vďaka uhliu dostane typickú dymovú príchuť, bez ktorej si mnohí grilovačku nevedia predstaviť. 

 Záhradný gril na uhlie 

Plynový gril  

Vyšším levelom, či už ide o nákupnú cenu alebo kvalitu a trvácnosť, je plynový gril. Ocenia ho skutoční fajnšmekri a gurmáni, pre ktorých je grilovanie viac ako len hodenie mäsa na rošt. Vyššia investícia sa vám vráti v podobe kvalitne pripravených steakov či burgrov, ale tiež dlhých rokov používania. Okrem vyššej ceny sa pripravte na trochu drahšiu prevádzku. Namiesto uhlia totiž budete potrebovať propán-butánové fľaše. Plynový gril vás prekvapí svojím výkonom a rýchlosťou rozohriatia.  

Obrovskou výhodou plynového grilu je, že takmer nedymí. Jedlo síce nedostane typickú dymovú chuť, ale môžete si ho pripraviť nielen na záhrade, ale tiež na terase či balkóne vášho bytu. Susedov bude otravovať len neznesiteľne lahodná vôňa grilovaných dobrôt. Ďalšou výhodou je možnosť regulácie teploty, vďaka čomu sa vyhnete prepálenému a nesprávne pripravenému jedlu. Obsluha grilu je čistejšia a komfortnejšia.  

Vyberte si z našej ponuky oceľových BBQ plynových grilov s 3 až 5 horákmi a praktickými kolieskami. Oceníte prijateľnú cenu, jednoduchý dizajn a ľahkú údržbu. Vaše jedlo bude vždy rovnomerne ugrilované a šťavnaté. 

Plynový gril 

Elektrický gril 

Veľmi praktickou voľbou môže byť aj elektrický gril. Ideálny je najmä pre tých, ktorí nemajú záhradu ani terasu, a chcú grilovať na balkóne či dokonca v kuchyni. Elektrický gril nájdete vo variantoch s nožičkami alebo v podobe kontaktného grilu, ktorý si položíte na stôl či kuchynskú linku. Na jeho použitie budete potrebovať len zdroj elektrickej energie, ktorú máte doma vždy po ruke. Ceny takýchto grilov sú tiež veľmi prijateľné v pár desiatkach eur.  

K výhodám elektrického grilu patrí možnosť použitia v interiéri, jednoduchá prenosnosť, absencia dymu, jednoduchá obsluha, ľahké čistenie či lacná prevádzka. Na druhej strane sa však oberiete o trochu romantiky zo skutočného ohňa. Takýto gril dokáže obsluhovať aj úplný amatér bez skúseností. Oproti grilu na uhlie a plynovému grilu je tiež bezpečnejší a nie je tu riziko požiaru či výbuchu. 

 Elektrický gril 

Záhradné ohnisko  

Poslednou možnosťou, hoci nejde tak úplne o gril, je oceľové ohnisko. Je vhodné len do záhrady a je potrebné ho umiestniť v bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov. Pomôže vám však vyčariť útulnú atmosféru a užijete si s ním nezabudnuteľné večery pri ohni. Obstarávacia cena nie je vysoká a na založenie ohňa budete potrebovať už len poriadne suché drevo.  

Vyberte si z ponuky našich ohnísk vyrobených z kvalitnej ocele a pevnej konštrukcie. Súčasťou každého je aj mriežka proti lietajúcim iskrám, ktorá zvýši bezpečnosť ohniska. Vďaka roštu si budete môcť na ohni ugrilovať jedlo alebo si ho opiecť starým dobrým spôsobom na paličke. Narozdiel od grilov si však môžete vychutnávať romantickú atmosféru ohniska aj len tak bez opekania. Pripravte sa však na dymivosť podobnú klasickej opekačke. 

 Záhradné ohnisko 

Ktorý typ vám bude robiť radosť vo vašej záhrade či na terase? Ak si stále neviete rady, neváhajte sa na nás obrátiť a my vám s výberom radi pomôžeme. Nezabudnite ani na ďalšie záhradné doplnky, ktoré nakúpite pohodlne v našom e-shope.