Zimná záhrada po celý rok: Ako si vybrať zariadenie a nábytok?
Snívate o zimnej záhrade, v ktorej by ste si mohli celoročne užívať výhľady na zeleň a pozorovať zmeny ročných období? Poradíme vám, ako si tento sen splniť a ako vašu novú časť domu zariadiť.
Nenechajte sa zmýliť názvom. Zimná záhrada nemusí byť využívaná len počas najchladnejších mesiacov roka. Radosť vám môže robiť nonstop a poskytnúť vám útočisko počas daždivých dní aj počas tých slnečných. Je skvelým prepojením domu so skutočnou záhradou a ak sa vám skutočne podarí, budete v nej tráviť čas radšej ako vo vašej obývačke.
Prečo si postaviť zimnú záhradu?
Ak ešte nie ste pevne rozhodnutí, že zimná záhrada je to, čo potrebujete, možno vás presvedčia nasledovné argumenty. Aké benefity vám teda prinesie zimná záhrada?
- Možnosť „využívať” záhradu celoročne – v podstate si zo záhrady ukrojíte malú časť, ktorú zasklíte. Síce sa oberiete o kúsok zelene či terasy, ale zato sa budete môcť tým zvyškom kochať bez prestávky.
- Vytvorenie relaxačného miesta – v zimnej záhrade si budete môcť užívať slnečné aj daždivé chvíle pri kávičke, knihe či dobrom jedle. Ohúrite ňou aj všetky návštevy.
- Ušetríte na kúrení – nie je to pravidlo, no pri kvalitnej výstavbe zimnej záhrady môžete vďaka slnečným lúčom prenikajúcim do domu ušetriť na vykurovaní.
- Miesto pre vaše rastlinky – v zimnej záhrade môžete umiestniť nielen izbovky, ale aj vonkajšie rastliny, ktoré v chladných mesiacoch potrebujú viac tepla.
Ako začať s výstavbou zimnej záhrady?
Je veľa spôsobov, ako zrealizovať zimnú záhradu. Šikovnejší majstri to zvládnu aj svojpomocne kúpou hotovej konštrukcie či vhodného materiálu, menej skúsení by mali nechať výstavbu na profesionálov. Konštrukcia zimnej záhrady môže byť zhotovená z rôznych materiálov. Ktoré sa využívajú najčastejšie?
Hliník
Konštrukcia z hliníka patrí medzi najlacnejšie možnosti. Poteší však dobrou odolnosť voči poveternostným vplyvom, trvácnosťou či nízkou hmotnosťou. Hliník si môžete pomocou náteru prispôsobiť dizajnu vášho bývania. Nevýhodou však môže byť krútenie materiálu či labilnosť konštrukcie. Na trhu sú k dispozícii už hotové konštrukcie, ktoré si doma v podstate len poskladáte.
Drevo
Zimná záhrada z dreva patrí k drahším variantom, no pomôže vám vytvoriť hrejivú a útulnú atmosféru. Jej výstavbu by ste mali nechať na experta. Ak si však sami trúfate a máte skúsenosti s podobnými projektmi, s vhodným materiálom si môžete postaviť záhradu na mieru vašim predstavám. Rátajte však s vyššou cenou a kratšou životnosťou. Drevo je síce pevné, ale je náchylnejšie voči poveternostným vplyvom.
Murivo
Tou najodolnejšou záhradou je jednoznačne murovaná. Pri jej výstavbe však budete opäť potrebovať odborníka alebo skúsenosti s murárskymi prácami. Takúto záhradu oceníte najmä v zime, pretože je možné ju zatepliť a pobyt v nej tak bude príjemnejší. Vďaka tomu tiež môžete ušetriť za vykurovanie. Nevýhodou však môže byť vyššia cena za výstavbu záhrady.
Neoddeliteľnou súčasťou každej zimnej záhrade je tiež jej zasklenie. Aj tu existuje niekoľko možností - môžete zvoliť polykarbonát, jednoduché, dvojité či bezpečnostné sklo. Je predovšetkým nevyhnutné zabezpečiť správne vetranie, aby ste predišli nadmernej vlhkosti, roseniu či únikom tepla. Odporúča sa tiež inštalácia podlahového vykurovania či umiestnenie vykurovacích telies.
Tip!
Ak máte doma terasu, je jednoduché premeniť ju na zimnú záhradu. Stačí ju celú, alebo len jej časť, zaskliť. Dnes už je možné umiestniť na nej posuvné dvere/steny či strechu, čo umožní variabilne meniť priestor na terasu a zimnú záhradu. Takáto výstavba na mieru však môže byť finančne nákladnejšia. Alternatívou k zimnej záhrade môže byť tiež pergola, ktorá vám však zabezpečí len ochranu pred dažďom či vetrom a v zimných mesiacoch si ju neužijete.
Ako zariadiť zimnú záhradu?
Ak už máte premyslenú konštrukciu zimnej záhrady, je na čase začať uvažovať nad ostatným vybavením.
Podlaha
Ďalšou položkou hneď po konštrukcii a zasklení je práve podlaha. Opäť máte niekoľko možností. Tou najobľúbenejšou a najpraktickejšou je keramická dlažba. Je odolná, trvácna, ľahko sa čistí a dobre udržuje teplotu. Obľúbená je tiež laminátová podlaha, ktorou môžete docieliť plynulý prechod napr. z obývačky. Tiež sa dobre udržuje a je trvácna.
Menej praktická a zároveň drahšia je drevená podlaha. Vyžaduje si náročnejšiu starostlivosť, no mnohí na ňu nedajú dopustiť. Najlacnejšou možnosťou je vinylová podlaha, známa aj ako linoleum, ktorá však môže pôsobiť menej kvalitným dojmom. Ekonomickou, praktickou a štýlovou možnosťou sú tiež dekoračné dlaždice z dreva či terakoty, ktoré nájdete v našom e-shope.
Pri výbere podlahy tiež uvažujte nad tým, či pod ňu neumiestniť podlahové vykurovanie. Okrem stabilnej teploty aj v zime vám pomôže udržať ideálnu vlhkosť bez rosenia. Alternatívou môže byť kvalitný ohrievač.
Nábytok
Teraz je načase začať vyberať vhodný nábytok. Tu už je priestor pre vašu fantáziu a vkus, pravidlá sú totiž minimálne. Ak ste sa rozhodli pre murovanú zimnú záhradu alebo viete, že teplota a vlhkosť sa priblížia k bežným interiérovým hodnotám, máte takmer neobmedzený výber z akéhokoľvek interiérového nábytku. Ak ste sa však rozhodli pre lacnejšiu konštrukciu a v zimných mesiacoch predpokladáte nižšie teploty či vyššiu vlhkosť, zvoľte odolný nábytok.
Vyberajte teda z exteriérových typov nábytku, vyrobených napríklad z umelého ratanu, hliníka, iného kovu či vhodne ošetreného dreva. Pristupujte k vašej zimnej záhrade podobne ako k terase a zvoľte vybavenie, ktoré odolá poveternostným vplyvom. Zároveň vás odmení praktickosťou, trvácnosťou, ľahkou údržbou a tiež prijateľnou cenou. V našej ponuke nájdete množstvo pekných dizajnových kúskov. Vyberajte podľa veľkosti záhrady, obľúbeného materiálu, preferovaného dizajnu či cenového rozpočtu.
Nezabudnite tiež na vhodné záhradné doplnky, ktoré sa vám môžu zísť.
Rastliny
V neposlednom rade treba spomenúť aj zeleň. Veď čo by to bolo za záhradu bez nej? Opäť tu však záleží na predpokladanej teplote, vlhkosti a množstve slnka vo vašom priestore. Pri nákupe rastlín preto nevyberajte len očami, ale zamyslite sa nad tým, čo ktorá rastlinka potrebuje. Ak nemáte mnoho skúseností s pestovaním rastlín, opäť sa poraďte s odborníkom, napríklad v záhradnom centre.
V záhradke môžete umiestniť izbové rastliny a v zime aj tie vonkajšie, ktoré by v exteriéri zmrzli. Skvelo sa v nej budú vynímať závesné kvetináče s previslými rastlinkami aj menšie kríky a stromčeky, ako napríklad oleandre či citrusy. Pre dosiahnutie tropickej atmosféry môžete umiestniť aj palmy, kaktusy či sukulenty. Zimná záhrada vám môže čiastočne nahradiť aj skleník a v chladných mesiacoch ju využijete na vaše záhradkárske hobby.
Držíme vám palce pri splnení vášho sna a prajeme mnoho príjemných chvíľ vo vašej zimnej záhradke. :)