Vertikálna záhrada: Ako ju vytvoriť a čo v nej vysadiť?
Chceli by ste oživiť váš balkón, interiér alebo napríklad betónový plot na záhrade? Radi sa obklopujete zeleňou a obohacujete časom stráveným v prírode? Prineste si ju bližšie k vám a vytvorte si zelený luxus s vertikálnou záhradou. Povieme si ako si jednoducho vytvoriť vertikálnu záhradu a čo v nej vysadiť.
Čo je vertikálna záhrada?
Už samotný názov prezrádza, že to nie je typická plochá alebo horizontálna záhrada, ale priestor na výsadbu je vytvorený zvislo. Bežne sa umiestňuje na steny v interiéri, či exteriéri alebo na ploty s použitím závesných košov, kvetináčov, špeciálnych fólii alebo rôznych podpier a mreží.
Ako si vytvoriť vertikálnu záhradu?
Tak, ako pri klasickej záhrade aj pri vertikálne si zhodnoťte, koľko sa jej budete môcť venovať a podľa toho si zvoľte aj rastliny, ktoré sú menej alebo viac náročné na starostlivosť.
Vertikálna záhrada v byte, na balkóne alebo v záhrade? Vo všeobecnosti je dôležité dodržať niekoľko zásadných bodov.
Svetlo
Záhrada by mala mať dostatočný príjem denného svetla. Ak ju plánujete umiestniť v interiéri zvoľte miesto v blízkosti okna. Pri balkóne alebo na plote, ktorý chcete skrášliť, si odsledujte svetovú stranu. Podľa toho vyberajte rastliny, ktoré potrebujú veľa svetla alebo sa im darí viac na severnejších stranách.
Voda
Závlaha je dôležitá pre všetky rastliny, nech už sú umiestnené kdekoľvek. Dbajte na to, aby mali nádobu na zadržiavanie vody a zamedzili ste tak vysušovaniu rastlín.
Rastliny polievajte z hora a postupujte na dol, tak sa voda efektívne rozloží, postupne začne stekať a spodné rastliny sa nebudú premáčať a hniť.
Ak máte vertikálnu záhradu vonku, kontrolujte či sa dažďová voda dostáva aj do ťažšie dostupných miest. Poprípade si zabezpečte dostatočnú závlahu pomocou dažďových paličiek alebo ich polejte klasicky záhradnou hadicou.
Pôda
Vyberajte dobre priepustnú pôdu, aby nezadržiavala prebytočnú vodu a bola dostatočne protivzdušná. Kvalitu pôdy pravidelne kontrolujte, môžete tak včas predísť hnitiu alebo rôznym chorobám rastlín. Okrem pôdy máte na výber pestovateľské médium ako je mach, alebo kokosové vlákno, do ktorého môžete rastliny priamo umiestniť.
Pri osádzaní rastlín je dôležité, aby boli pevne obalené a nevypadávali. Dizajn si môžete vytvoriť podľa vlastných predstáv, alebo použite šablónu na estetické usporiadanie.
Materiál
Drevo – vytvorte si drevenú mriežku z líšt rovnakej hrúbky, ktoré si vopred vymeriate a spojíte. Následne osaďte drevenú mriežku na stenu a jednoducho zaveste kvetináče.
Alebo použite starú paletu, a upravte jej spodnú stranu. Tam kde sú paletové pätky pripevníte dosku zo spodnej strany pätky a z prednej strany. Doska by nemala presahovať šírku palety. Takto si vytvoríte priestor – kvetináče. Paletu primontujete na vami zvolenú stenu a môžete začať sadiť.
Recyklovaný plast
Plastové fľaše – viete využiť ako kvetináče. Väčšiu fľašu stačí zrezať v polovici a máte hotové dva kvetináče, ktoré môžete pripevniť na paletu.
Alebo položte fľaše vodorovne a vyrežte do nich otvor pre sadenice. Predtým ako naplníte fľaše pôdou, zaveste ich do výšky vodorovne pomocou špagátu. Vymerajte si dĺžku steny, špagát by mal byť o niečo dlhší aby ste ho na konci vedeli upevmniť. Prepichnite vodorovne fľaše po priamke v tom istom bode na dvoch miestach. Špagáty prevlečiete osobitne cez obe diery. Urobte uzlík, a prevliekajte cez ďalšie fľaše.
Plastové rúry - ak sa vám zvýšilo plastové potrubie, stačí keď vyvŕtate otvory s rovnakým priemerom v jednej línii. Rúry takto upevníte pod seba na stenu s dostatočným rozstupom a môžete sadiť.
Textília
Baví vás šitie? Vytvorte si závesné kvetináče z plste. Zmerajte si stenu, na ktorú vrecká osadíte. Urobte si podklad, vymerajte veľkosť vreciek, aby sa vám zmestili rastliny a našite ich v rade vedľa seba a pokračujte pod sebou. Vznikne vám krásny doplnok, do bytu alebo na balkón.
Čo vysadiť vo vertikálnej záhrade?
Výsadbu rastlín prispôsobte umiestneniu a dennému svetlu, aby sa vašej záhrade darilo.
Typické sú zelené rastliny, ktoré zväčša majú radi viac svetla a tepla. Napríklad:
filodendron, zelenec, tučnolist. Alebo paprade, ktoré majú radi polotienisté miesta.
Kvitnúce kvety - nezábudky, petúnie alebo zvončeky vám nádherne spestria a rozžiaria okolie.
Bylinky - bazalka, kôpor, petržlen, ktoré využijete pri každodennom varení.
Zelenina - rôzne šaláty, špenát či reďkovky budete mať k dispozícii čerstvé počas celej sezóny.
Možností na pestovanie je mnoho, hlavne nech vám nový estetický ale aj úžitkový doplnok robí radosť a skrášľuje váš domov.