Inšpirácie, Strana 2

Ako osvetliť terasu či altánok? Užitočné tipy pre vás

Počas letných večerov si určite radi posedíte na čerstvom vzduchu aj po zotmení a užívate si večernú pohodu. Altánky alebo terasy sú skvelým miestom na oddych a príjemné chvíle strávené s rodinou a priateľmi. Konečne ste si vybudovali vlastný priestor, ale máte pocit, že k dokonalosti vám ešte niečo chýba? Atmosféru letného posedenia výrazne zlepší správne zvolené osvetlenie.  

V dnešnej dobe osvetlenie terasy alebo altánku už nemá len praktický účel. Vhodná kombinácia svetiel dotvorí priestor a zmení celkový dizajn terasy. Ponuka svetiel je veľmi pestrá a existuje mnoho rôznych dekoratívnych kúskov, ktoré esteticky ucelia vonkajšie posedenie. V minulom článku sme sa zamerali na svojpomocnú výstavbu terasy. V tomto článku si povieme o tom, ako ju správne osvetliť a aké kombinácie zvoliť. 

Ako si vybrať to pravé osvetlenie? 

Aby terasa alebo altánok pôsobili harmonicky, musíte sa zamerať na ich celkový vzhľad, a primerane jej veľkosti a tvaru prispôsobiť osvetlenie. Preto je dôležité vopred sa zamyslieť a dbať na správny výber, kde budú jednotlivé svetlá umiestnené. Našťastie, v dnešnej dobe už nie je žiadny problém, keďže k dispozícii máte na výber z rôznych možností vonkajšieho osvetlenia.   

Zabudované vonkajšie osvetlenie  

Ako už samotný názov prezrádza, je to osvetlenie, ktoré je súčasťou stavby a pri výstavbe by sa nemalo zabúdať na predprípravu elektroinštalácie. Samozrejme, trasy na elektrické káble sa dajú vysekať aj dodatočne, len si to vyžaduje skúsenosti odborníka. Podľa zvoleného miesta si môžete vybrať z ponuky stropného, nástenného alebo aj bodového osvetlenia. Zväčša sú umiestnené od seba tak, aby poskytovali dostatok svetla pre celý priestor. Primárne sú určené na použitie v exteriéri, preto výrobcovia používajú pri ich výrobe odolný materiál ako kov, plast alebo sklo. Z úsporného hľadiska k vašej peňaženke a celkovo k prírode majú už väčšinou zabudovanú LED žiarovku. 

Samostatne stojace osvetlenie  

Niektoré si vyžadujú predprípravu elektroinštalácie, preto je potrebné, aby ste si vopred premysleli ich rozmiestnenie. Ale k dispozícii sú aj solárne samostojace lampy, ktoré chytíte a jednoducho umiestnite takmer kamkoľvek na vašej terase alebo v jej okolí. K dispozícii máte na výber z rôznych tvarov a materiálov. Určite si nájdete ideálny kúsok zo stojanového osvetlenia, ktorý esteticky doplní a príjemne rozjasní vaše večerné posedenie, párty alebo filmové premietanie na plátne. 

Solárne lampy 

Keďže ich zdrojom energie je slnko, sú určené hlavne na osvetlenie terasy, altánku alebo iných vonkajších priestorov. Solárne lampy sú ekologické, šetrné k životnému prostrediu a samozrejme, okrem prvotnej investície váš už nič nestoja. Veľkou výhodou je, že na ich inštaláciu nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti. Dôležité je, aby mali prístup k slnečným lúčom, dobili si svoj zásobník a večer vám poskytli osvetlenie. Sú veľmi ľahké a preniesť ich zvládne aj malé dieťa. Tvar a veľkosť si vyberte, tak aby príjemne doplnili vaše prostredie. 

Dekoračné svetelné reťaze 

Kto by ich nemal rád? Malé alebo väčšie svetielka, mnohých tvarov od výmyslu sveta, vždy pôsobia veľmi útulne a romanticky. Keďže existujú rôzne dĺžky reťazí, sú veľmi flexibilné. Ich umiestnenie nemusí byť priamo na vašej terase alebo altánku, určite spestria prostredia ak ich obmotáte okolo zábradlia, stromu alebo kríku. Pri výbere nezabúdajte, aby boli na vonkajšie použitie. Zdroj energie môže byť klasický na zásuvku alebo na baterky.

 Vonkajšie osvetlenie 

Ako nakombinovať vonkajšie osvetlenie? 

Zoznámili sme vás s niekoľkými druhmi vonkajšieho osvetlenia, už ich treba len správne na kombinovať, aby ste dosiahli príjemnú finálnu atmosféru na vašej terase. 

Samozrejme, tak, ako ste sa rozhodovali pri zariaďovaní vašej domácnosti, tak je dôležité vopred sa zamyslieť akým dojmom bude nočná terasa alebo altánok pôsobiť. Ak sa dobre cítite v útulnom prostredí, na terase máte veľa dekoratívnych vankúšikov a oblejších predmetov, pravdepodobne vám bude viac vyhovovať osvetlenie, ktoré bude navodzovať teplú atmosféru. V modernom dizajne zas bude lepšie pôsobiť biele osvetlenie. 

Pri výbere sa zamerajte na: 

  • Typ osvetlenia – môžete použiť teplé žlté svetlo pre príjemnú útulnejšiu atmosféru a studené biele svetlo k modernejšiemu dizajnu. 
  • Rozmiestnenie – aby svetlá pôsobili harmonicky a svietivosť bola rovnomerná, ideálne je, aby boli rozložené v rovnakom rozostupe. 
  • Intenzita – intenzita svetla by mala byť primeraná aktivitám na terase. Pri zabudovanom osvetlení si viete nainštalovať aj regulátor intenzity, čo vám umožní tlmenie svetla, ktoré si prispôsobíte k danej atmosfére.
  • Dizajn – vyberajte osvetlenie, ktoré je v súlade so štýlom vašej terasy alebo altánku. Farba materiálu by mala ladiť s doplnkami, ktoré máte na terase. Napríklad s farbou podlahy, rámu stola alebo posedenia.

 Osvetlenie terasy 

Záver 

So správnym osvetlením sa vaša terasa alebo altánok stane pýchou vašej záhrady a večerných posedení. Vhodne zvolené osvetlenie terasy výrazne prispeje k finálnej atmosfére. Zamerajte sa na jednotný štýl, nezabúdajte na funkčnosť a rozloženie. Pri výbere preto prihliadajte na kvalitu materiál, ktorý je hlavne odolný voči poveternostným vplyvom. Osvetlenie umiestnite v priestore tak, aby nikomu nezavadzalo, ale aby poskytlo požadovanú intenzitu svetla. Pokúste sa nájsť rovnováhu medzi estetikou, praktickosťou a funkčnosťou.

Záhradné osvetlenie

Zimná záhrada po celý rok: Ako si vybrať zariadenie a nábytok?

Snívate o zimnej záhrade, v ktorej by ste si mohli celoročne užívať výhľady na zeleň a pozorovať zmeny ročných období? Poradíme vám, ako si tento sen splniť a ako vašu novú časť domu zariadiť.   

Nenechajte sa zmýliť názvom. Zimná záhrada nemusí byť využívaná len počas najchladnejších mesiacov roka. Radosť vám môže robiť nonstop a poskytnúť vám útočisko počas daždivých dní aj počas tých slnečných. Je skvelým prepojením domu so skutočnou záhradou a ak sa vám skutočne podarí, budete v nej tráviť čas radšej ako vo vašej obývačke.  

Prečo si postaviť zimnú záhradu?  

Ak ešte nie ste pevne rozhodnutí, že zimná záhrada je to, čo potrebujete, možno vás presvedčia nasledovné argumenty. Aké benefity vám teda prinesie zimná záhrada? 

  • Možnosť „využívať” záhradu celoročne – v podstate si zo záhrady ukrojíte malú časť, ktorú zasklíte. Síce sa oberiete o kúsok zelene či terasy, ale zato sa budete môcť tým zvyškom kochať bez prestávky. 
  • Vytvorenie relaxačného miesta – v zimnej záhrade si budete môcť užívať slnečné aj daždivé chvíle pri kávičke, knihe či dobrom jedle. Ohúrite ňou aj všetky návštevy.
  • Ušetríte na kúrení – nie je to pravidlo, no pri kvalitnej výstavbe zimnej záhrady môžete vďaka slnečným lúčom prenikajúcim do domu ušetriť na vykurovaní. 
  • Miesto pre vaše rastlinky – v zimnej záhrade môžete umiestniť nielen izbovky, ale aj vonkajšie rastliny, ktoré v chladných mesiacoch potrebujú viac tepla. 

 Záhrada v zime 

Ako začať s výstavbou zimnej záhrady? 

Je veľa spôsobov, ako zrealizovať zimnú záhradu. Šikovnejší majstri to zvládnu aj svojpomocne kúpou hotovej konštrukcie či vhodného materiálu, menej skúsení by mali nechať výstavbu na profesionálov. Konštrukcia zimnej záhrady môže byť zhotovená z rôznych materiálov. Ktoré sa využívajú najčastejšie? 

Hliník  

Konštrukcia z hliníka patrí medzi najlacnejšie možnosti. Poteší však dobrou odolnosť voči poveternostným vplyvom, trvácnosťou či nízkou hmotnosťou. Hliník si môžete pomocou náteru prispôsobiť dizajnu vášho bývania. Nevýhodou však môže byť krútenie materiálu či labilnosť konštrukcie. Na trhu sú k dispozícii už hotové konštrukcie, ktoré si doma v podstate len poskladáte.

 Zimná záhrada pri dome 

Drevo 

Zimná záhrada z dreva patrí k drahším variantom, no pomôže vám vytvoriť hrejivú a útulnú atmosféru. Jej výstavbu by ste mali nechať na experta. Ak si však sami trúfate a máte skúsenosti s podobnými projektmi, s vhodným materiálom si môžete postaviť záhradu na mieru vašim predstavám. Rátajte však s vyššou cenou a kratšou životnosťou. Drevo je síce pevné, ale je náchylnejšie voči poveternostným vplyvom.  

Murivo 

Tou najodolnejšou záhradou je jednoznačne murovaná. Pri jej výstavbe však budete opäť potrebovať odborníka alebo skúsenosti s murárskymi prácami. Takúto záhradu oceníte najmä v zime, pretože je možné ju zatepliť a pobyt v nej tak bude príjemnejší. Vďaka tomu tiež môžete ušetriť za vykurovanie. Nevýhodou však môže byť vyššia cena za výstavbu záhrady.  

Neoddeliteľnou súčasťou každej zimnej záhrade je tiež jej zasklenie. Aj tu existuje niekoľko možností - môžete zvoliť polykarbonát, jednoduché, dvojité či bezpečnostné sklo. Je predovšetkým nevyhnutné zabezpečiť správne vetranie, aby ste predišli nadmernej vlhkosti, roseniu či únikom tepla. Odporúča sa tiež inštalácia podlahového vykurovania či umiestnenie vykurovacích telies.   

Tip! 

Ak máte doma terasu, je jednoduché premeniť ju na zimnú záhradu. Stačí ju celú, alebo len jej časť, zaskliť. Dnes už je možné umiestniť na nej posuvné dvere/steny či strechu, čo umožní variabilne meniť priestor na terasu a zimnú záhradu. Takáto výstavba na mieru však môže byť finančne nákladnejšia. Alternatívou k zimnej záhrade môže byť tiež pergola, ktorá vám však zabezpečí len ochranu pred dažďom či vetrom a v zimných mesiacoch si ju neužijete.

 Zimná záhrada na terase 

Ako zariadiť zimnú záhradu?  

Ak už máte premyslenú konštrukciu zimnej záhrady, je na čase začať uvažovať nad ostatným vybavením.  

Podlaha  

Ďalšou položkou hneď po konštrukcii a zasklení  je práve podlaha. Opäť máte niekoľko možností. Tou najobľúbenejšou a najpraktickejšou je keramická dlažba. Je odolná, trvácna, ľahko sa čistí a dobre udržuje teplotu. Obľúbená je tiež laminátová podlaha, ktorou môžete docieliť plynulý prechod napr. z obývačky. Tiež sa dobre udržuje a je trvácna.  

Menej praktická a zároveň drahšia je drevená podlaha. Vyžaduje si náročnejšiu starostlivosť, no mnohí na ňu nedajú dopustiť. Najlacnejšou možnosťou je vinylová podlaha, známa aj ako linoleum, ktorá však môže pôsobiť menej kvalitným dojmom. Ekonomickou, praktickou a štýlovou možnosťou sú tiež dekoračné dlaždice z dreva či terakoty, ktoré nájdete v našom e-shope.  

Pri výbere podlahy tiež uvažujte nad tým, či pod ňu neumiestniť podlahové vykurovanie. Okrem stabilnej teploty aj v zime vám pomôže udržať ideálnu vlhkosť bez rosenia. Alternatívou môže byť kvalitný ohrievač.  

Nábytok 

Teraz je načase začať vyberať vhodný nábytok. Tu už je priestor pre vašu fantáziu a vkus, pravidlá sú totiž minimálne. Ak ste sa rozhodli pre murovanú zimnú záhradu alebo viete, že teplota a vlhkosť sa priblížia k bežným interiérovým hodnotám, máte takmer neobmedzený výber z akéhokoľvek interiérového nábytku. Ak ste sa však rozhodli pre lacnejšiu konštrukciu a v zimných mesiacoch predpokladáte nižšie teploty či vyššiu vlhkosť, zvoľte odolný nábytok.  

Vyberajte teda z exteriérových typov nábytku, vyrobených napríklad z umelého ratanu, hliníka, iného kovu či vhodne ošetreného dreva. Pristupujte k vašej zimnej záhrade podobne ako k terase a zvoľte vybavenie, ktoré odolá poveternostným vplyvom. Zároveň vás odmení praktickosťou, trvácnosťou, ľahkou údržbou a tiež prijateľnou cenou. V našej ponuke nájdete množstvo pekných dizajnových kúskov. Vyberajte podľa veľkosti záhrady, obľúbeného materiálu, preferovaného dizajnu či cenového rozpočtu.  

Nezabudnite tiež na vhodné záhradné doplnky, ktoré sa vám môžu zísť.  

Nábytok do zimnej záhrady 

Rastliny  

V neposlednom rade treba spomenúť aj zeleň. Veď čo by to bolo za záhradu bez nej? Opäť tu však záleží na predpokladanej teplote, vlhkosti a množstve slnka vo vašom priestore. Pri nákupe rastlín preto nevyberajte len očami, ale zamyslite sa nad tým, čo ktorá rastlinka potrebuje. Ak nemáte mnoho skúseností s pestovaním rastlín, opäť sa poraďte s odborníkom, napríklad v záhradnom centre.  

V záhradke môžete umiestniť izbové rastliny a v zime aj tie vonkajšie, ktoré by v exteriéri zmrzli. Skvelo sa v nej budú vynímať závesné kvetináče s previslými rastlinkami aj menšie kríky a stromčeky, ako napríklad oleandre či citrusy. Pre dosiahnutie tropickej atmosféry môžete umiestniť aj palmy, kaktusy či sukulenty. Zimná záhrada vám môže čiastočne nahradiť aj skleník a v chladných mesiacoch ju využijete na vaše záhradkárske hobby. 

 Kvety v zimnej záhrade 

Držíme vám palce pri splnení vášho sna a prajeme mnoho príjemných chvíľ vo vašej zimnej záhradke. :)

Dokonalé záhradné kúpanie: Čo umiestniť okolo bazéna a čo pod bazén?

Chýba vám k letnej pohode už len poriadny záhradný bazén? Ak zvažujete jeho kúpu a neviete si rady, kam ho umiestniť, ako pripraviť podklad pod bazén či ako skrášliť jeho okolie, poradíme vám.  

Stúpajúce teploty čoraz viac lákajú ku kúpaniu a obyvatelia rodinných domov preto tradične napúšťajú svoje bazény. Ak ešte nemáte ten svoj, neváhajte a vyberte si z ponuky záhradných bazénov, ktoré vám spríjemnia leto na záhrade. Ak už bazén kúpený máte, no váhate s jeho umiestnením, čítajte ďalej.  

Kam umiestniť záhradný bazén? 

Umiestnenie bazéna je vhodné si dobre premyslieť. Bazén by mal dokonale zapadnúť do vašej záhrady, nemal by vám zavadzať v iných činnostiach a mal by byť umiestnený s ohľadom na určité pravidlá.  

Súkromie 

K príjemnej atmosfére vám určite nepomôžu zvedavé pohľady susedov a okoloidúcich. Umiestnite preto bazén tak, aby poskytoval istú dávku súkromia a bol aspoň čiastočne skrytý pred očami ľudí. Plot v okolí bazéna opatrite tieniacou fóliou, textíliou, ratanovou či bambusovou zástenou, alebo pri ňom vysaďte malé stromčeky a kríky. Budete sa tak môcť naplno oddať relaxu a vodným radovánkam bez toho, aby o tom všetci vedeli.  

Slnko 

Aby ste dosiahli príjemnú teplotu vody bez dodatočného ohrievania, umiestnite bazén v tej časti záhrady, kde svieti slnko počas dňa najdlhšie. Ak je to možné, orientujte bazén smerom na juh. Keby bol totiž umiestnený v tienistej časti pozemku, voda sa neohreje dostatočne a záhradné kúpanie tak bude skôr otužovaním. Vyhnite sa tiež umiestneniu blízko stromov, ktoré by na bazén mohli vrhať tieň a znečisťovať ho popadaným lístím, kvetmi, semenami či peľom. 

Komfort a bezpečnosť 

Prístup k bazénu by mal byť jednoduchý a pohodlný. Ideálne je, keď k nemu vedie dlažba či chodníček. Vyhnete sa tak zablateným šľapkám a pošlapanému či premočenému trávniku. Rovnako priestor okolo bazéna a pod ním by mal byť spevnený. Bazén by nikdy nemal byť umiestnený v blízkosti elektrických inštalácií alebo vedenia. Mimo sezóny tiež myslite na prekrytie bazéna, ktoré zabráni možným pádom. Ideálne je pevné bezpečnostné prekrytie, ktoré je zvyčajne výsuvné. Alternatívou je tiež zastrešenie bazéna

Praktickosť a estetickosť 

Pri umiestnení bazéna treba myslieť aj na to, že ho budete zrejme využívať maximálne 4 mesiace v roku (pri exteriérovom bazéne). Ak nejde o skladací či nafukovací bazén, počas ostatných mesiacov bude len prekážkou na vašej záhrade, ktorá bude zaberať miesto. Umiestnite ho preto tam, kde vám naozaj nebude zavadzať pri iných aktivitách, napríklad pri záhradničení či hre vašich detí. Pre zachovanie estetiky záhrady sú najvhodnejšie zapustené bazény, ktoré ju nenarúšajú a sú dostupné v mnohých moderných dizajnoch a prevedeniach. 

 Nadzemný bazén 

Ako pripraviť podklad pre bazén?  

V prípade nadzemných a najmä nafukovacích bazénov si ľudia často myslia, že ich stačí položiť na trávnik. Nie je to ideálne, pretože plocha nemusí byť dostatočne rovná, a zároveň o svoj trávnik ľahko prídete. Napustený bazén má totiž svoju váhu a trávnik pod ním nemá veľkú šancu prežiť. Po bazéne tak po sezóne zostane len nepekná stopa. Drobné kamienky, konáriky a ďalšie nečistoty môžu zároveň bazén poškodiť, preto je vhodné použiť vhodný podklad. Ideálne sú na to určené podložky z geotextílie, gumy či peny, ktoré bránia poškodeniu dna.  

Pre umiestnenie bazéna vyberajte v prvom rade miesto, ktoré je vodorovné a bez väčších nerovností. Na vyrovnanie jemných nerovností môžete použiť piesok a drevenú dosku s vodováhou, ktorá vám pomôže zjednotiť povrch a pripraviť vodorovnú plochu. Následne už len položte vhodnú podložku a môžete pokladať bazén. Úplne najvhodnejšie však je, keď je podklad vydláždený, napríklad zámkovou dlažbou. Poslúžiť môže aj samotná terasa, ak na nej máte dostatok miesta pre bazén.  

V prípade zapustených bazénov je vhodné nechať prípravu na odborníkov. Ak teda nevlastníte bager a nemáte skúsenosti s výkopovými prácami. :) Takéto riešenie je síce finančne nákladnejšie, no tiež trvácnejšie. Zároveň môžete bazén prispôsobiť dizajnu vašej záhrady a vybrať si z množstva materiálov, tvarov a rôznej hĺbky. Tu je vhodné myslieť najmä na spevnenú plochu v okolí bazéna, ktorá slúži na jeho obsluhu, vchádzanie a vychádzanie či pre umiestnenie lehátok a slnečníkov. Rovnako nezabudnite na prekrytie či zastrešenie.  

 Posedenie pri bazéne

Ako zariadiť okolie bazéna? 

Keď už máte premyslené miesto aj podklad pod bazén, môžete začať rozmýšľať nad ďalšími doplnkami. Ako sme už spomenuli, okolie bazéna je vhodné opatriť spevnenou plochou, ktorá umožní umiestnenie lehátok či slnečníkov. Na tento účel vám môžu poslúžiť aj dekoračné WPC dlaždice v terakotovom dizajne, ktoré sú praktické a estetické zároveň. Odolajú vode, vlhkosti aj UV žiareniu.  

Vyberte si z našej ponuky lehátok z rôznych materiálov, ideálne z odolného a praktického umelého ratanu. Slnečníky vám zas v blízkosti bazéna poskytnú príjemný tieň. Skvelým pomocníkom bude záhradná solárna sprcha, ktorá vám pomôže udržať čistotu vody v bazéne a navyše šetrí energiu. Ak plánujete bazén využívať aj večer, siahnite po solárnom osvetlení, ktoré je bezpečné, ekologické, a vyčaruje tú správnu atmosféru.  

Ak potrebujete pomôcť s výberom tých správnych záhradných doplnkov, neváhajte nás kontaktovať